'Batılı erkeklerin sperm sayısı hızla azalıyor'

Spermlerin azalmasında çevre ya da yaşam tarzının etkili olmuş olabileceği iddia ediliyor

'Batılı erkeklerin sperm sayısı hızla azalıyor'

New York Times yazarı Marcia Inhorn ABD, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da erkek spermlerinin hızla azaldığını, daha önce benzer bir sperm krizi yaşayan Ortadoğu’nun bu konuda Batı’ya yardımcı olabileceğini yazdı.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, Temmuz ayında bir bilim dergisinde yayımlanan rapor batılı ülkelerde erkek sperminin son 38 yılda yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çekmişti.

Spermlerin azalmasında çevre ya da yaşam tarzının etkili olmuş olabileceğini belirten New York Times yazarı, “Sonuç olarak bu kısırlık yeni bir sosyal krize neden olabilir ve bunun da hem kadın hem de erkek için olumsuz etkileri olacaktır. Bu kötü haber. İyi haber ise daha önce başka ülkeler de benzer krizleri yaşadı. Örneğin Ortadoğu bu konuda yardımcı olabilir.” dedi.

Son 30 yıldır Ortadoğu’da ‘erkek kısırlığını’ araştırdığını belirten yazar Inhorn, Ortadoğu’da sperm bozukluğunun ailelerde sıkça görüldüğünü bunun başlıca sebebinin de sigara içme, hava kirliliği ve savaşların getirdiği stres olduğunu belirtiyor. Tüm bu olumsuz etkilere rağmen Ortadoğu ülkelerinde kısırlığa karşı büyük ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 15:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER