Avrupa'nın en kirli havasını soluyoruz!

Türkiye’de her sene 28 bin 181 kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor

Avrupa'nın en kirli havasını soluyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu verilerine göre Avrupa'daki en kirli hava Türkiye'de.

Milliyet'ten Evin Demirtaş'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu verilerine göre, 51-100 mikrogram metreküp arasında olması gereken kanserojen özellikli ağır metal, katran zerreciği ve karbon parçalarından oluşan toz kirliliğinin (PM10), 12 Aralık’ta İstanbul’un Ümraniye ilçesinde 2 bin 664 mikrogram metreküp olarak ölçüldüğü ortaya çıktı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Akdur da Avrupa Birliği (AB) Hava Kalitesi Haritası’na göre Avrupa’nın en kirli havasının Türkiye’de olduğunu belirterek, Dünya sağlık Örgütü’ne göre de her sene Türkiye’de 28 bin 181 kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini kaydetti.

20'YE YAKIN İLİN DAHA HAVA KALİTESİ 'RİSKLİ GRUPLAR' İÇİN UYGUN DEĞİL

Akdur; Bolu, Düzce, Şırnak, Siirt, Kayseri, Konya ve Ankara başta olmak üzere 20’ye yakın ilin daha hava kalitesinin, astım ve kalp rahatsızlığı sorunu olan kişiler ve 65 yaş üstü riskli grup için uygun olmadığını söyledi.   

HALKIN DERHAL UYARILMASI GEREKİYOR


Uluslararası ve ulusal yasalara göre her ülkede bir ulusal hava kalitesini izleme ağı kurulması, ülkelerin dış ortam hava kalitesini sürekli takip ederek ilan etmesi zorunlu.

Türkiye’de de bir ulusal hava kalitesini izleme ağı var, 180’e yakın istasyonda hava kalitesi sürekli ölçülüyor. Bu ağdan elde edilen sonuçların ise tıpkı Meteoroloji raporları gibi her gün duyurulması gerekiyor.

Türkiye Hava Kalitesini İzleme Ağı ölçülerine göre; hava kalitesi, ‘çok iyi’, ‘iyi’, ‘yeterli’, ‘orta’, ‘kötü’ ve ‘çok kötü’ olmak üzere 6 kategoride değerlendiriliyor. Hava kalitesi, ‘kötü’ ve ‘çok kötü’ olduğu zaman halkın derhal uyarılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 13:43
YORUM EKLE