Akdeniz tarzı beslenme kalp krizi riskini düşürüyor

İngiliz uzmanlar: Kalori sayacağınıza Akdeniz tarzı beslenin

Akdeniz tarzı beslenme kalp krizi riskini düşürüyor

İngiliz uzmanlar, Akdeniz tarzı beslenmenin kalp krizi ve inme geçirme riskini hızla düşürdüğünü kaydetti.

Postgraduate Medical Journal’da (PMJ) yayımlanan bir makaleye göre kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalmak için de düşük yağlı diyetlerden daha iyi sonuç verebiliyor.

Makalede iyi beslenme yerine kalori saymaya odaklanan zayıflama sektörü eleştiriliyor. Makalenin baş yazarı, Kardiyolog Aseem Malhotra’ya göre “İnsanlara, besleyici gıdalara yönelmelerini söylemek daha sorumlu bir davranış olur. “

Malhotra “İyi beslenmenin sağlığı çok çabuk etkilediğini görebiliriz. Daha fazla yağ içeren geleneksel Akdeniz diyeti uygulamaya başlandıktan birkaç ay sonra bile, kalp krizi ve inme riskinin düştüğü, kontrollü deneylerle kanıtlanmış durumda.” diyor.

Makalede ayrıca kalp krizi geçirdikten sonra Akdeniz diyeti uygulamaya başlayan insanlarda, kolesterol düşüren statin grubu ilaçlar kullanan hastalara göre ölüm oranının üç kat azaldığı belirtiliyor.

İngiltere’de tüm sağlık hizmetlerinden sorumlu olan Ulusal Sağlık Servisi NHS, kilo vermek için alınan kalori miktarının sınırlanmasını öneriyor.
Bu yaklaşıma karşı çıkan makalenin yazarları ise, mesela hastanelerde sağlıklı yiyecek vererek örnek teşkil etmenin kilit önemde olduğunu söylüyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 13:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER