"Acil önlemler alınmazsa salgın kontrol edilemeyecek"

İzmir Tabip Odası Başkanı uyardı

"Acil önlemler alınmazsa salgın kontrol edilemeyecek"

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, 1 Haziran’da başlatılan “normalleşme” süreci sonrası vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı’nın verileri kendileri ile paylaşmadığını kaydeden Çamlı, “Sahada kısıtlı çabalarımızla aldığımız bilgiler çerçevesinde hastanelerde artan bir kovid olgusu olduğu, polikliniklere başvuran ve pozitif çıkan vakalarda yoğun bir artış olduğunu alıyoruz” dedi.

“Yetkililerin açıklamalarından sonra tedbir kapsamındaki kuralların yeterince yerine getirilmemesine neden oldu” diyen Çamlı, özellikle bayram sürecinde yaşanan yoğun kalabalıkların endişe verici olduğunu ifade etti.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Çamlı, bu nedenle yeni vaka artışlarının yaşanabileceğini vurguladı.

Salgının yayılmasında sadece yurttaşların sorumlu tutulamayacağını dile getiren Çamlı, süreci yöneten ve takip eden yapının ne tür tedbirler aldığını, aldıysa bunların neler olduğu kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.

Sonbahar mevsimiyle birlikte açık alandaki birçok toplantının kapalı salon toplantılarında dönüşeceğini hatırlatan Çamlı, “Okulların açılması ve iş yoğunluğu artmasıyla birlikte ikinci bir dalganın çıkabileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

1 Haziran’da kaldırılmış olan birçok tedbirin tekrar geri gelmeye başlayacağını kaydeden Çamlı, özellikle Diyarbakır, Mardin, Antep, Erzurum, Konya ve Ankara gibi birçok bölgede ciddi artışların olduğunu sözlerine ekledi.

Çamlı, acil önlemlerin alınmaması halinde salgının kontrol edilemez noktaya ulaşacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 22:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER