2 milyon insanın ölümüne neden olan salgınının dönüm noktaları

Salgın sürecinde bu güne kadar neler yaşandı

2 milyon insanın ölümüne neden olan salgınının dönüm noktaları

Çin'de ilk Covid-19 vakasının ortaya çıkmasından bir yıl sonra dünya çapında salgına karşı aşılama çalışmaları başladı. Peki 2021'in ilk günleri itibarıyla 2 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği bu süreçte neler yaşandı?

Melis Özoğlu'nun euronews'te yer alan haberine göre 13 başlıkta Covid-19 salgının dönüm noktaları:

COVİD-19'DAN İLK ÖLÜM

31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Çin'in Wuhan kentinde 'nedeni bilinmeyen' zatürre vakalarına karşı uyarıldı.

Bir hafta sonra ise yeni tip koronavirüs tespit edildi, Çinli yetkililer de 11 Ocak'ta Wuhan'da Covid-19 kaynaklı ilk ölümü dünyaya duyurdu.

WUHAN DIŞ DÜNYAYA KAPANDI

23 Ocak'ta Wuhan karantina altına alındı ve dünyayla bağlantısı kesildi. Ülkeler Çin'deki vatandaşlarını geri çekmeye başladı.

Bu sırada Fransa, 15 Şubat'ta Asya dışında teyit edilen ilk ölümü bildirdi.

PANDEMİ

6 Mart'a kadar dünya çapında 100 binden fazla vaka kaydedildi. Kuzey İtalya hızla virüsün en fazla görüldüğü bölge haline geldi.

11 Mart'ta ise DSÖ, Covid-19'un bir pandemi olduğunu açıkladı. Ardından küresel borsalar çöktü.

Hükümetler, ekonomik destek paketleri açıklamaya başladı.

AVRUPA KARANTİNAYA GİRDİ

İspanya 14 Mart, Fransa ise 17 Mart'ta karantina kararı aldı.

Almanya ve İngiltere, insanların her türlü sosyal temastan kaçınması gerektiğini söylerken, 27 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği (AB) ise dış sınırlarını kapattı.

OLİMPİYATLAR ERTELENDİ

24 Mart'ta, Temmuz 2020'de yapılması planlanan Tokyo Yaz Olimpiyatları bir yıllığına ertelendi.

Kararın birgün sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) salgının 'tüm insanlığı tehdit ettiği' konusunda uyardı.

DÜNYANIN YARISI EVE KAPANDI

Karantina neredeyse tüm dünyada uygulanmaya başladı.

AFP sayımına göre, 2 Nisan'da 3,9 milyardan fazla insan yani dünya nüfusunun yarısı evlerine kapanmak zorunda kaldı.

Aynı günlerde vaka sayısında bir milyon eşiği de aşılmış oldu. Bu sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson virüse yakalandı ve yoğun bakıma alındı.

EKONOMİ DİZ ÇÖKTÜ

ABD'li uçak üreticisi Boeing, 29 Nisan'da 16 bin kişiyi işten çıkardı. Bunu diğer birçok havayolu ve otomabil üreticisi takip etti.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok şirket ya iflas etti ya da salgında küçülmeye gittiklerini duyurdu.

HİDROKSİKLOROKİN BİLMECESİ

5 Haziran'da İngiliz bilim insanları, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Covid-19 için potansiyel bir tedavi olarak desteklenen sıtma ilacı hidroksiklorokininin hiçbir yararı olmadığını duyurdu.

LATİN AMERİKA SALGININ YENİ MERKEZİ

7 Haziran'a kadar küresel vefat sayısı 400 bini aştı.

Brezilya, ABD'den sonra ölü sayısının en fazla olduğu ikinci ülke oldu. Oysa Brezilya Lideri Jair Bolsonaro, kendisine bulaşmadan önce koronavirüse "hafif bir grip" diyordu.

Meksika'da da yaşamını yitirenlerin sayısının artmasıyla Latin Amerika hızla salgının yeni merkezi haline geldi.

MASKE VE ANTİ-MASKECİLER

Vakaların artmasıyla birlikte, bazı Avrupa ülkeleri toplu taşıma araçlarında, okullarda, mağazalarda ve sokakta maske takmayı zorunlu kıldı.

Bununla birlikte protestocular da ortaya çıktı. Maske karşıtları, 30 Ağustos'ta Berlin'deki Reichstag binasına saldırmaya çalışırken Londra, Paris ve Roma'da maske karşıtı gösteriler düzenlendi.

VAKA DALGASINDA ARTIŞ VE YENİ VARYANTLAR

Dünya çapında bir milyon kişinin salgın nedeniyle öldüğü haberi 28 Eylül'de geldi. Ekim ayında birçok ülke yeni tecrit ve sokağa çıkma yasakları uygulamaya başladı.

Pandemi, başkanlık kampanyasında ele alınmasının önemli bir konu olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde de (ABD) hız kazandı.

İngiltere'de ise daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni bir varyantın ortaya çıkması yine eylül ayına denk geldi. Başbakan Johnson da 4 Ocak'ta yeni bir karantina kararı aldı.

Varyant diğer birçok ülkede de görülmeye başladı. DSÖ 7 Ocak'ta, yeni varyantın endişe verici olduğunu belirterek, "pandeminin devrilme noktası" olarak nitelendirdi.

AŞI MÜJDESİ

9 Kasım'da ABD'li biyoteknoloji devi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, oldukça başarılı bir aşı geliştirdiklerini duyurdu.

Bir hafta sonra ise benzer bir duyuru AstraZeneca-Oxford Üniversitesi ile ABD'li firma Moderna'dan geldi.

Ayrıca İngiltere, aşılama kampanyasına başlayan ilk Batı ülkesi oldu.

2 MİLYON CAN KAYBI

Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı dört aydan kısa bir sürede ikiye katlanarak 15 Ocak 2021 Cuma günü iki milyonu geçti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 10:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER