SADAT, Evrensel yazarı Yusuf Karadaş’a SADAT’ı eleştiren köşe yazısı nedeniyle, “kişilik haklarına saldırı” iddiasıyla 25 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Sadat Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde Evrensel Yazarı Yusuf Karadaş ve Evrensel’in İmtiyaz Sahibi Kürşat Yılmaz hakkında 25 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Yusuf Karadaş Evrensel gazetesinde 19 Ekim 2021’de “İktidarın karanlık örgütü SADAT” başlıklı köşe yazısında SADAT’ı eleştirdi.

SADAT’la ilgili iddialara yer veren Karadaş yazısında SADAT’ın Kurucusu Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin kendi sözlerine ve iddialara yer verdi. SADAT ise yazı üzerine Büyükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu ve dava açıldı.

GEREKÇE: TİCARİ İTİBAR KAYBI

SADAT dava dilekçesinde kuruluş amacını şöyle açıkladı: “…Uluslararası alanda silahlı kuvvetlerin ve iç güvenlik güçlerinin organizasyonu amacıyla stratejik savunma danışmanlığı, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile ikmal alanlarda hizmet vererek dost ve müttefik ülkeler arasında savunma ve savunma sanayi iş birliği ortamı oluşturmak ve bu konuda danışmanlık hizmeti vermek…”

SADAT ayrıca dilekçesinde şirketin iktidar tarafından kurulan özel bir savaş aygıtı olmadığını ekleyerek yazıda yer alan bilgilerin şirketin kişilik haklarına doğrudan saldırı niteliği taşıdığı iddiasında bulundu. Yazının okuyucuda haksız bir şekilde olumsuz bir algı yarattığı iddiasına da yer veren SADAT avukatları “Dava konusu köşe yazısı, gerçeğe aykırı olmakla birlikte müvekkil şirketin ticari itibar kaybına sebep olmakta, müvekkil şirketin ticari faaliyetlerini sekteye uğratmaktadır” denildi.

25 BİN LİRALIK TAZMİNAT İSTEDİ

Dava konusu köşe yazısının ifade ve basın özgürlüğü sınırlarını aştığını da iddia eden SADAT avukatları, Yargıtayın ifade ve basın özgürlüğü kararlarına atıf yaparak “…Davalının haber sınırlarını aşan, salt sansasyon için yaptığı ve düşmanca bir dil içerek provokatif haberi, müvekkilin kişilik haklarına saldırı teşkil etmektedir” dedi.

SADAT bu iddialarla beraber toplamda 25 bin liralık manevi tazminat davası açtı.