Giresun’da geçen yıl hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Birisi bana dedi ki, orada hatırlı bir kişi sayesinde bu çocuk öldü. Müfettiş görevlendirdim, bir şey bulamadık” açıklamasına tepki gösterdi. Soylu’ya istifa çağrısı yapan Vatan, “İstifa edin. Eğer bir çocuk cinayetinin ardına gidilmiyorsa siz istifa edin” dedi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Vatan’ın ölümüyle ilgili çeşitli iddialar gündeme geldi. Vatan’ın intihar ettiği öne sürülürken baba Şaban Vatan kızına araba çarptığını ve olayın araştırılmasının engellenmek istendiğini iddia etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Habertürk Televizyonu’nda Vatan ölümüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Baba Şaban Vatan’la da görüştüğü aktaran Soylu, “Birisi bana dedi ki, orada hatırlı bir kişi sayesinde bu çocuk öldü. Bu çocuğun ölümünü sizin emniyet teşkilatı dahil olmak üzere işbirliği yaparak o çocuğun ölümünü düşme olarak gösterildi” ifadelerini kullandı.

Müfettiş görevlendirdiğini söyleyen Soylu, “Hem mülkiye hem de polis müfettişi. Defalarca gittiler. Vallahi bir şey bulamadık. Eğer öyle bir şey olsaydı hemen görevden alacaktım. Ortada adli tıp da dahil olmak üzere böyle bir şey bulamadık” dedi.

Baba Şaban Vatan, Soylu’nun açıklamasına tepki gösterdi. Sosyal medyada paylaşılan videoda Vatan, “Hatırı kişiler dediniz Sayın Bakan, çocuk cinayetinde hatırlı kişiler mi olur? Bu nerede, hangi ülkede görüldü? Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğenini dahi müfettişler sorgulamadı. İsimleri belirttiğim halde, ‘Onu sorgulayamayız, o belediye başkanının yeğeni’ dediler. Gönderdiğiniz müfettişler hatırlı kişileri sorgularını yapmama yetkisine mi sahip?” diye konuştu.

Soylu’ya istifa çağrısı yapan Vatan, şunları söyledi:

“Bu nasıl bir durum? Sayın Bakan, bu durumlar kabul edilecek durumlar değil. Siz 11 yaşındaki bir çocuğa sahip çıkamadınız. ‘Hatırlı kişiler’ diyorsunuz, yazık. Bizim güvenebileceğimiz bakanlar ne durumda? Bizim güvenliğimizi, çocuklarımızın emniyetini kimler sağlayacak? Siz çocuklarımızın emniyetini sağlamamışken aynı zamanda hatırlı kişiler diyorsunuz. İstifa edin. Eğer bir çocuk cinayetinin ardına gidilmiyorsa siz istifa edin.”
 

Kaynak: Gazete Duvar