Rusya'nın ateş açtığını duyurmasının ardından İngiltere'den ilk açıklama

İngiltere, Rusya’nın ‘İngiliz savaş gemisine Karadeniz'de uyarı ateşi açtığı' yönündeki haberleri yalanladı

Dünya 23.06.2021 - 16:40 23.06.2021 - 16:40

Rusya'nın karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı bir savaş gemisine uyarı ateşi açtığını duyurmasının ardından İngiltere'den açıklama yapıldı.

Interfax’ın aktardığına göre, İngiliz savaş gemisinin Rus karasularından çıkarılması için savaş jetinin kullanıldığı bilgisi de yer aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz savaş gemisinin Rus karasularından 3 kilometre (2 mil) kadar içeri girdiğini belirtti.

Haberde, İngiliz gemisinin suları terk ettiği bilgisi paylaşıldı.

Rus haber ajansı RIA, olayı şöyle aktardı:

Savunma Bakanlığı, Karadeniz Filosunun sınır muhafızlarıyla birlikte İngiliz muhrip Defender'ın Cape Fiolent'te Rus sınırını ihlal etmesini engellediğini söyledi.

İngiliz gemisi saat 11.52'de Rus sınırını geçti ve üç kilometre boyunca Fiolent Burnu'ndaki karasularına girdi. Sınır ihlali durumunda ateş açılacağı konusunda uyarıldı, ancak muhrip mürettebatı tepki göstermedi.

12.06 ve 12.08'de sınır devriye gemisi uyarı ateşi açtı. Dokuz dakika daha sonra, Su-24m uçağı, Muhrip gemisi yönünde dört OFAB-250 bombası attı. 12.23'te İngiliz gemisi, Rusya Federasyonu karasularının sınırlarını terk etti. Olayın ardından İngiliz Büyükelçiliği'ndeki ataşe askeri şubeye çağrıldı.

İngiliz Donanması destroyeri Defender ve Hollanda Donanması firkateyni Everton,14 Haziran'da Karadeniz'e girmişti.

İNGİLTERE YALANLADI

Rusya, karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı bir savaş gemisine uyarı ateşi açması İngiltere tarafından yalanlandı.

BBC'nin aktardığına göre, İngiltere Savunma Bakanlığı Basın Ofisi'nin Twitter hesabında paylaşılan açıklamada, "Rusların Karadeniz'de topçu tatbikatı yaptıklarına ve faaliyetleri hakkında denizcilik camiasına önceden uyarıda bulunduklarına inanıyoruz. HMS Defender'a hiçbir atış yapılmadı. Güzergahı üzerine de bomba atıldığı iddiasını tanımıyoruz" denildi.

Yorumlar