Lavrov, Türkiye ve Beşar Esad yönetiminin Afrin konusunda diyalog kurmasını önerdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrin’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov,  Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğini savundu.

Moskova'da Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Afrin'deki durumla ilgili "Türkiye'nin güvenlik çıkarları, Şam'la doğrudan diyalog yoluyla tamamen korunabilir" dedi.

'TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI VE KÜRTLERİN ARZUSUNU KABUL EDİYORUZ'

Lavrov, Rusya'nın Türkiye'nin Suriye'deki durumla ilgili kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu anladığını savunarak bu konuda spekülasyon yapılmaması gerektiğini belirtti.

Gözden kaçırmayın

Deniz Baykal'ın kaset soruşturmasında 2 eski polis tutuklandı Deniz Baykal'ın kaset soruşturmasında 2 eski polis tutuklandı

Bu hususların Astana'da Rusya, Türkiye ve İran arasında liderler düzeyinde de olmak üzere istişare edildiğini anımsatan Lavrov şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz ve karşı çıktığımız husus, yabancı güçlerin jeopolitik ve dar görüşlü amaçlarına ulaşmak amacıyla Kürt halkının meşru çıkarlarıyla hiçbir alakası olmayan gündemlerini Suriye'de öne çıkarmak için bu arzular üzerinde spekülasyon yapma girişimleridir."

Kaynak: Sputnik