Rusya ve Ukrayna arasındaki krizde Moskova ile Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki ayrılıkçılar yeni askeri adımlar attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yedekte bulunan askerlikle yükümlü vatandaşların eğitime alınması için karar imzaladı.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçı hükümetin Başkanı Denis Pushilin, askeri seferberlik ilan ederek yedek askerleri kayıt ofislerine gelmeye çağıran bir bildiri yayınladı. Luhansk bölgesindeki ayrılıkçı lider Leonid Pasechnik de benzer bir açıklama yaptı.

Pushilin, alınan karara gerekçe olarak Ukrayna güçlerinden gelen 'acil saldırı tehdidini' gösterdi.

Rusya Yasal Enformasyon İnternet Portalı'nda Putin’in yayımlanan kararına göre, Rusya Silahlı Kuvvetlerinde, Rusya Ulusal Muhafız Birliklerinde, devlet güvenlik kurumlarında ve Federal Güvenlik Servisi kurumlarında askerlik görevi ile ilgili olarak yedekte bulunan Rusya Federasyonu vatandaşlarına 2022 yılında eğitime alınmaları için çağrı yapıldı.

Ayrıca karar ile bakanlar kuruluna ve federal bölgelerin yönetimlerine, yükümlü vatandaşların askerlik eğitimine çağrılması ve ilgili faaliyetlerin uygulanmasını sağlama konusunda talimat verildi. Rus Federal Yasalarına göre, yedekte olan yükümlüler 3 yılda bir defadan fazla eğitime çağrılamıyor.

SİVİLLER TAHLİYE EDİLİYOR

Ukrayna sınırlarına yaklaşık 150 bin Rus askerinin konuşlandırılmasıyla, ayrılıkçılar ve Ukrayna güçleri arasında 8 yıldır devam eden çatışmaların daha geniş alana yayılabileceği yorumları yapılıyor.

Ukrayna'nın Donbas olarak bilinen sanayi bölgesini oluşturan Luhansk ve Donetsk bölgelerindeki ayrılıkçılar, sivilleri Rusya'ya tahliye ettiklerini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin taarruz emri vereceğini iddia eden Pushilin, kadınların, çocukların ve yaşlıların önce gideceğini, Rusya'nın da onlar için tesisler hazırladığını söyledi. Putin de hükümete, Donbas bölgesinden ayrılanlara yaklaşık 130 dolar verilmesini emretti.

Yetkililer, Donetsk'teki bir yetimhaneden çocukların taşımaya başladığını duyurdu. Cumartesi sabahı isyancıların kontrolündeki bölgelerde yaşayan 6 bin 600'den fazla kişi Rusya'ya tahliye edildi.

BLİNKEN VE LAVROV BİR ARAYA GELECEK

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcileri, cuma günü Ukrayna'nın doğusunda 600'den fazla patlama olduğunu bildirdi.

Diğer yandan ABD'li bir savunma yetkilisi, Rusların büyük bir askeri saldırıya hazırlandığının göstergesi olarak, Ukrayna sınırı yakınında konuşlanan kara kuvvetlerinin tahmini yüzde 40 ila yüzde 50'sinin sınıra yakın saldırı mevzilerine geçtiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor.