Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'daki askeri harekata ilişkin açıklamada bulundu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, sivillerin güvenli bir şekilde tahliyesi tahliyesi için saat 10.00 itibarıyla geçici ateşkes uygulanması ve Kiev, Çernigov, Sumi, Harkov ve Mariupol’den insani koridor açılması kararı alındığını duyurdu.

Konaşenkov, sivillerin güvenli bir şekilde tahliyesi tahliyesi için saat 10.00 itibarıyla geçici ateşkes uygulanması ve Kiev, Çernigov, Sumi, Harkov ve Mariupol’den insani koridor açılması kararı alındığını belirtti.

Konaşenkov'un açıklamaları şöyle:

Rus Hava Kuvvetleri son 24 saatte Ukrayna’daki 158 askeri unsuru vurdu.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin Jitomir’deki Ozernoye Hava Üssü, yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlarla vurularak kullanılamaz hale getirildi.

Gözden kaçırmayın

Erbakan'dan Erdoğan'a: Hocamız ders anlatırken arka bahçede top oynayanların ülkeyi getirdiği durum bu Erbakan'dan Erdoğan'a: Hocamız ders anlatırken arka bahçede top oynayanların ülkeyi getirdiği durum bu

Rus uçakları 2 MiG-29 ve bir Su-27 uçağını vurdu. 2 S-00 üze savunma sistemi bataryası, 3 Buk M-1 sistemi, 4 komuta merkezi, 2 radar istasyonu, 9 mühimmat deposu ve 11 silah ve askeri teçhizat depolama yeri imha edildi.

Operasyonun başlamasından bu yana Ukrayna’nın 2 bin 482 askeri altyapı unsuru ortadan kaldırıldı. Bunlar arasında 87 komuta ve iletişim merkezi, 124 S-300, Buk M-1 ve Osa uçaksavar füzesi sistemlerinin yanı sıra 79 radar istasyonu bulunuyor. 66 tank ve başka zırhlı araçlar, 91 çoklu roketatar, 317 topçu sistemi, 634 adet özel askeri araç ve 81 insansız hava aracı da imha edilenler arasında.
Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri Mariupol'dki Osaviahim mahallesi üzerinde kontrol sağladı.

Lugansk Halk Cumhuriyeti birlikleri de 9 kilometre daha ilerledi, Borsonino, Kremennaya, Pesçanoe, Varvarovka, Pşeniçnoye, Epifanovka, Novodruzhesk, Belogorovka yerleşimlerinin kontrolünü aldı.

Kaynak: Sputnik