Türkiye ile Rusya'nın ikinci parti S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin alımı için anlaşmaya vardıkları ve sözleşme imzaladıkları iddia edildi.

Rusya askeri temsilcisi Dmitry Şugaev, 10. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamada iki ülke arasında varılan anlaşmanın hali hazırda uygulamaya konduğunu söyledi.

Şugaev, yeni anlaşma gereğince S-400 bileşenlerinden bazılarının Türkiye'de üretileceğini belirtti.

İkinci parti S-400'ler için müzakerelerin ertelenmesine neden olarak 'bu yıl gelişen zorlu siyasi durumları' gerekçe gösteren Şugaev, "Herhangi bir ülkenin yakın gelecekte S-400'lerin kabiliyetine yaklaşabilecek bir sistem üreteceğine inanmak için bir neden yok" diye konuştu.

ABD YENİ YAPTIRIM SİNYALİ VERMİŞTİ

2017'de Rusya'dan ilk parti S-400 hava ve füze savunma sistemlerini tedarik eden Türkiye bu sistemleri envanterine ekleyen ilk NATO üyesi olmuştu.

Türkiye'nin bu adımı ABD tarafından tepki çekmiş ve sonrasında Türkiye F-35 savaş uçağı programından çıkarılmıştı.

ABD Kongresi ayrıca Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarını uygulamaya sokmuştu.

2021 yılının eylül ayında Amerikan kanalı CBS'e bir röportaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci parti S-400 füzelerinin alınabileceğini belirtmişti.

Erdoğan'ın bu sözlerine yanıt veren bir ABD Dışişleri sözcüsü, "Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" ifadeleriyle yeni yaptırım sinyali vermişti.

Kaynak: Gerçek Gündem