ABD'nin CAATSA yaptırımlarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Bu elbette uluslararası hukuka karşı küstahça bir tavrın bir başka tezahürü" dedi.

ABD’nin Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle CAATSA yaptırımlarını uygulama kararına ilişkin değerlendirmeler devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ziyarette bulunduğu Saraybosna’da, Bosna-Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ile görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında ABD’nin Türkiye’ye açıkladığı CAATSA yaptırımlara ilişkin açıklamada bulundu. 

Türkiye'ye yaptırım listesini açıklayan ABD, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'i de yaptırım listesine aldı.

Lavrov, “Bu elbette uluslararası hukuka karşı küstahça bir tavrın bir başka tezahürü, ABD’nin yıllardır, hatta onlarca yıldır sola sağa savururcasına uyguladığı gayri meşru tek taraflı yaptırımlara başvurmasıdır. Elbette bunun, askeri teknik işbirliği alanı dahil uluslararası iş bölümünün sorumluluk sahibi bir katılımcısı olarak ABD’nin uluslararası arenadaki güvenilirliğine katkıda bulunmadığını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

'BEKLENMEDİK BİR HABER DEĞİL'

"ABD’nin Türkiye’ye S-400 alımı yüzünden yaptırım kararı alması beklenmedik bir haber değil" diyen Lavrov, şöyle devam etti:

"ABD bunu bir yıldan fazla bir süredir konuşuyordu, bu yüzden sürpriz değil. "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür."