Rusya Savunma Bakanlığı, Pentagon'un Ukrayna'daki askeri biyolojik projeleri finanse ettiği iddiasına dair belgeler yayımladı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'nin Ukrayna'da sahip olduğu iddia edilen biyolojik laboratuvarlarla ilgili bazı belgeler yayımladı.

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Birliği Şefi İgor Kirillov, düzenlediği basın toplantısında, 'Pentagon'un Ukrayna'daki askeri biyolojik projelerin finansmanını doğrudan sağladığına' dair belgeleri paylaştı.

Sputnik'in haberine göre Kirillov, "Ukrayna topraklarında biyolojik silah bileşenleri üretildiğini düşünüyoruz. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki laboratuvarların çalışanlarından aldığı, ABD ve NATO'lu müttefiklerinin Ukrayna'da askeri biyolojik programların uygulanmasıyla ilgili materyalleri incelemeye devam ediyor. Batılı medya kuruluşları ve çoğu çifte vatandaşlığa (ABD) sahip biyologlar, yayınladığımız materyallerin doğruluğundan şüphe duyduklarını söylüyor. Belgelerin üzerinde yetkililerin imzalarının ve kuruluşların kaşelerinin bulunduğuna dikkatinizi çekmek isterim" dedi.

Kirillov, 'Rusya Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna vatandaşlarından alınan 5 bin kan serumu örneğinin Tiflis'teki Pentagon'a bağlı Lugar merkezine transfer edildiğini, 773 biyolojik numunenin İngiltere'deki referans laboratuvara aktarıldığını doğrulayan belgeleri' kamuoyuyla paylaştığını söyleyerek, "Analiz, Ukraynalı uzmanların biyolojik madde transferinin potansiyel risklerinin, aslında 'karanlık işler' için kullanıldıklarının farkında olmadığını ve yapılan araştırmaların asıl amaçları hakkında gerçek bir fikre sahip olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

TÜİK'te enflasyon hesabını yapan dairenin başkanı görevden 'affını' istedi TÜİK'te enflasyon hesabını yapan dairenin başkanı görevden 'affını' istedi

rusya-belge-4ZyT

'ABD, PROJELER İÇİN 32 MİLYON DOLAR FİNANSMAN SAĞLADI'

'Pentagon'un Ukrayna'daki askeri biyolojik projeleri doğrudan finanse ettiğini doğrulayan' 6 Mart 2015 tarihli belgeyi gösteren yetkili, "Dikkatinizi çekmek isterim ki, ortak biyolojik faaliyetlerle ilgili anlaşma Pentagon ile Ukrayna Sağlık Bakanlığı arasında imzalanıyor. Fakat fonların gerçek alıcısı, Kiev, Odessa, Lviv ve Harkov'da bulunan Ukrayna Savunma Bakanlığı laboratuvarları. Toplam finansman tutarı 32 milyon dolar. 2016'dan, anılan projelerin başladığı andan beri ABD ve Ukrayna, aleni şekilde askeri biyolojik alanda olmasına rağmen bu projeleri uluslararası raporlarda kasıtlı olarak bildirmediler" diye konuştu.

'PROJELER İÇİN KORONA VİRÜSÜ DAHİL 6 VİRÜS AİLESİ İLE 3 TİP PATOJENİK BAKTERİ SEÇİLDİ'

ABD'nin Ukrayna'daki biyolojik projeleri sırasında korona virüsü dahil 6 virüs ailesi ile veba, bruselloz ve leptospiroza neden olan ajanlar ile 3 tip patojenik bakteri seçildiğini savunan Kirillov, "Ukrayna'daki laboratuvarlar hastalıkların yarasalar yoluyla bulaştırılmasını öngören P-782 projesinin ana uygulayıcısıydı. Üstelik araştırmalar sistemsel nitelikteydi ve en az 2009'dan beri P-382, P-444 ve P-568 projeleri çerçevesinde ABD'li uzmanların doğrudan gözetimi altında yürütülüyordu" iddiasında bulundu.

Yetkili, ABD'nin Ukrayna ve Gürcistan'daki laboratuvarlarda yarasalarla hastalık bulaştırma yollarının araştırılması için 1.6 milyon dolarlık kaynak aktardığını da savundu.