Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlarla ilgili Türkiye'nin tutumunu eleştiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’e tepki gösterdi.

Zaharova, Borrell'in ifadelerinin "mantıklı düşünceden" yoksun olduğunu belirtti ve Türkiye'nin Moskova yönetimiyle olan ilişkisi nedeniyle hedef alındığını söyledi.

'NATO ÜYESİ OLABİLİR AMA AB'NİN PARÇASI OLAMAZ'

Zaharova, AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara katılması için Türkiye'ye baskı yaptığını ifade etti. Zaharova, Borrell'in söz konusu ifadelerine atıfta bulunarak, "Bu düşüncenin, sömürgecilik ve faşizm gibi derin kökleri var." dedi.

Borrell ve diğer Batılı yetkililerin, Türkiye ve başka ülkelerin "ulusal çıkarlarını görmezden geldiği" değerlendirmesinde bulunan Zaharova, "Ankara, Batı'nın çıkarlarına hizmet ederse NATO üyesi olabilir ancak AB'nin parçası olamaz ve Şengen bölgesinden de men edildi" ifadesini kullandı.

'YAPTIĞI AÇIKLAMA HİÇ ŞIK DEĞİL'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilere konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti:

"Borrell'i muhatap olarak almıyorum. O, olsa olsa Mevlüt Bey'in muhatabı olabilir. Yaptığı açıklama hiç şık değil. Yani bir defa bizim Rusya'yla ilişkilerimizi Borrell tayin, tanzim edemez. O, bu konularda böyle bir karar verecek ne kalitededir ne kapasitededir. Çok çirkin bir açıklama."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sen nasıl olur da kalkarsın bizim Rusya'yla ilişkilerimizi yaptırımlar içerisinde değerlendirirsin?" ifadesini kullanmıştı.