Aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Partisi LDPR milletvekili ve Sağlık Koruma Komite Başkanı Sergey Furgal, yaptığı açıklamada başta döner olmak üzere, Türk ürünlerinin kalitesinden şüphe ettiklerini belirterek "Bu ürünler ne kalitede hazırlanıyor? Bu organizma için çok zararlı. Türkler sahte alkol yapmayı ve vatandaşlarımızı zehirlemeyi de çok seviyorlar. Bu Türkiye'nin Müslüman ülke olması ve orada alkolün az üretilmesi ile anlatılıyor" dedi. 

2011 yılında Rus turistlerin alkolden zehirlenerek 21 kişinin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Furgal, "Her şeyden önce bu bizim ülke insanlarımıza saygısızlıktır. O zaman çok büyük tepki göstermemiştik" şeklinde konuştu. 

Öte yandan Fargal, "Tüm bunları böyle bırakmak doğru olmaz. Türkiye ve Türk yönetimi agresif tavırlar izledi ve biz buna cevap vermek zorundayız. Türkiye'nin teröristleri desteklediğini dikkate alırsak biz de bu sürece katılacağız. IŞİD Suriye'den Türkiye'ye petrol taşırken ve Türkler onlardan petrol satın alırken Türkler bizim kanımızı satın alıyorlar" diyerek Türk gıda ürünlerini boykot çağrısında, Türkiye'nin düşürdüğü Rus savaş uçağının etkisi olduğunu vurgulamış oldu.