Rus birliklerinin Ukrayna’da dün gece Avrupa'nın en büyük santrali olan Zaporizhia nükleer santraline saldırdığı ve ardından yangın çıktığı bildirilmişti

Rus birliklerinin Zaporizhia nükleer santralini gece geç saatlerde çıkan yangının ardından ele geçirdiği açıklandı. Ukraynalı yetkililer, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia'da çıkan yangının söndürüldüğü, durumun izlenmeye devam edildiğini bildirdi. 

Ukrayna'nın Çernigiv kentinde dün meydana gelen hava saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 47'ye yükseldi.

Yerel yönetim yetkilileri, saldırının yerleşim bölgesini hedeflediğini ve Perşembe günü devam eden bombardımanın ardından arama kurtarma çalışmalarının duraksadığını bildirmişti.

Daha önce 33 olarak duyurulan ölüm sayısının 47'ye yükseldiği aktarıldı.

Çernigiv Devlet İdaresi, son 24 saatte 11 yangının söndürüldüğünü, 10 tanesinin hava saldırısı sonucu meydana geldiğini bildirdi.

DÜNYA LİDERLERİ RUSYA'NIN NÜKLEER SANTRAL SALDIRISINI KINADI

Rus birliklerinin Ukrayna’da dün gece Avrupa'nın en büyük santrali olan Zaporizhia nükleer santraline saldırdığı ve ardından yangın çıktığı bildirilmişti. Yangın alanında ilerleyen saatlerde güvenliğin sağlandığı açıklanmıştı. 

Ancak Ukrayna yetkilileri, Rus birliklerinin santrali ele geçirdiğini ileri sürüyor.

Liderler, Rus birliklerinin bu son hamlesiyle Rusya'yı Avrupa kıtasının tamamını tehlikeye atmakla suçluyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın "sorumsuzca yaptığı" saldırının "Avrupa'nın tamamının güvenliğini tehlikeye atabilir" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Moskova'nın nükleer santral alanından birliklerini çekmesini talep etti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise Rusya'nın "korkun saldırılarının bir an önce sonlanması" gerektiğini vurguladı.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI: RUSYA'NIN YEDEKLERİNİN ÇOĞU SİLAH ALTINA ALINDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda Rusya'nın askeri yedeklerinin çoğunun Kiev'i kuşatma girişimi sırasında silah altına alındığını ve destek beklediğini duyurdu.

Paylaşımda Rus birliklerinin Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'u kuşatmayı başardığı aktarılıyor.

Gözden kaçırmayın

Biden'dan 'İsveç-Finlandiya' açıklaması: Türkiye'nin tüm endişelerini görüşmeye hazırız Biden'dan 'İsveç-Finlandiya' açıklaması: Türkiye'nin tüm endişelerini görüşmeye hazırız

İngiltere Savunma Bakanlığı ise Twitter'da yaptığı paylaşımda Mariupol'un henüz Ukrayna kontrolünde olduğunu, ancak "Yüksek ihtimalle Rus birlikleri tarafından çevrelenmiş" olduğunu belirtti. Bakanlık, şehrin sivil altyapısının yoğun füze saldırılarına maruz kaldığını ekledi.

RUSYA BİRLİKLERİNİN ZAPORİZHİA NÜKLEER SANTRALİNİ ELE GEÇİRDİĞİ AÇIKLANDI

Ukrayna yetkilileri, Rusya birliklerinin Zaporizhia nükleer santralini ele geçirdiğini açıkladı.

Reuters'a göre yetkililer sosyal medyadan, "Santraldeki personel güç ünitelerinin durumunu izlemeye devam ediyor" duyurusunu yaptı.

Açıklamada yetkililer santralin genel güvenliliğinin kontrol edildiğini ekledi.

Ukrayna’da dün gece Avrupa'nın en büyük santrali olan Zaporizhia nükleer santralinde çıkan yangının ardından güvenliğin sağlandığı açıklanmıştı, yerel yönetici Aleksandr Starukh Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda santralde güvenliğin sağlandığını aktarmıştı.

Ukrayna, Rusya birliklerinin santrale sabah erken saatlerde saldırı düzenlediğini ve ateşe verdiğini bildirdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da Ukrayna yönetiminin kendilerine ilettiği bilgiye göre santraldeki ana ekipmanların işlemeye devam ettiğini duyurdu.

Kaynak: BBC Türkçe