Rusya SSCB döneminde yapılan ve 1986'da meydana gelen faciadan beri işlevsel olmayan Çernobil Nükleer Santrali'ni ele geçirdi.

Ukrayna-Rusya savaşında her geçen dakika birbirinden önemli gelişmeler yaşanıyor. Son olarak Çernobil'e giren Rus askerlerinin Çernobil Nükleer santralini ele geçirdiği duyuruldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, santraldaki güvenlik görevlilerinin 1986 trajedisi bir daha yaşanmasın diye canlarını verdiklerini belirtmişti. Öte yandan Zelenskiy çok fazla kayıpları olduğunu söylemişti.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANLI DANIŞMANI AÇIKLADI

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı, yaptığı açıklamada, Rus askerlerin Çernobil Nükleer santralini ele geçirdiğini duyurdu.

"BİR 1986 TRAJEDİSİ DAHA..."

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiyİ Twitter'dan yaptığı açıklamada, santraldaki güvenlik görevlilerinin 1986 trajedisi bir daha yaşanmasın diye canlarını verdiklerini belirtmişti.

"Rus işgal güçleri"nin Çernobil santralini ele geçirmeye çalıştığını aktaran Zelenskiy, bunun tüm Avrupa için bir savaş ilanı olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna'da yaşayan gazeteci Gulsum Khalilova ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rus askerlerinin, Çernobil nükleer santralini ele geçirdiğini ve personeli rehin aldıklarını yazdı.

ÇERNOBİL HAKKINDA

Çernobil, Belarus sınırına yakın, Ukrayna'nın kuzeyinde Kiev Oblast'ına bağlı Çernobil Hariç Tutma Bölgesi'nde yer alıyor.

Çernobil kenti, 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen kaza ile anılıyor.

Çerbonil kenti kazada yüksek rasyasyona maruz kalınması nedeniyle terk edilmiş hayalet bir şehir haline gelmişti.

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi başladı. Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'nın 74 askeri tesisini tahrip ettiklerini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB ve ABD'nin yaptırımlarına karşılık vereceklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya askeri operasyon başlatmasına uluslararası kamuoyu sert tepki gösterirken, Ukrayna ve Rusya'dan operasyona dair açıklamalar geliyor.

TSİ: 18:09 KİEV’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yaklaşık 2 milyon 800 bin insanın yaşadığı kentte halktan hava operasyonlarından korunmak için oluşturulan barınaklara gitmeleri istendi. Kiev'in kuzeyindeki Gostomel havaalanının kontrolünü ele geçirmek için Rus askerlerinin yaklaştığı ve Rus güçleriyle Ukrayna güçleri arasında çatışmaların başlamasının beklendiği öğrenildi. Bölgedeki basın mensupları bölgede askeri helikopterlerin alçak uçuş yaptığını duyurdu. 

TSİ 18.01 TÜRK GEMİSİNE BOMBA İSABET ETTİ

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekat kapsamında Odesa açıklarında Yasa Jupiter adlı Türk gemisine bomba isabet etti. Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yapılan görüşmelerde geminin yardım talebinin olmadığı, Romanya kara sularına intikal olduğu ve can kaybı yaşanmadığı ifade edildi.

TSİ 17.49 RUS BİRLİKLERİ ÇERNOBİL REAKTÖRÜNÜN OLDUĞU BÖLGEYE GİRDİ

Rus birlikleri Belarus üzerinden Çernobil nükleer reaktörünün bulunduğu bölgeye girdi. Açıklama Ukrayna İçişleri Bakanı'nın bir danışmanı tarafından yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy Rus güçlerinin Çernobil nükleer reaktörünü ele geçirmeye çalıştıklarını açıkladı.

TSİ 17.12  "UKRAYNA'DA 74 YER ÜSTÜ HEDEFİ İMHA EDİLDİ"

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova'nın bugün başlattığı askeri harekat kapsamında Ukrayna’da 74 yer üstü hedefinin ve 11 havaalanının tahrip edildiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Avrupa Birliği ve ABD'nin yaptırım kararlarına "kısasa kısas" mantığı içerisinde yanıt verileceği ifade edildi.

TSİ 17.05 VON DER LEYEN: "AB VE NATO DAHA DA YAKINLAŞACAK"

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’nun yakın bir tamamlayıcılık içinde çalıştığını ve Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin AB ve NATO’yu daha da yakınlaştıracağını belirtti. "Her zamankinden daha uyumlu ve kararlıyız. Bir amaç etrafında birleşmiş bir ittifakız" diyen Von der Leyen, "Rusya'ya hazırladığımız yaptırımların ağır sonuçları olacak, Rusya'nın yüksek teknoloji konumu zayıflatılacak" ifadelerini kullandı.

TSİ 16.55 İLK ABD BİRLİKLERİ LETONYA'YA İNTİKAL ETTİ

İlk ABD birlikleri NATO'nun Doğu kanadını güçlendirmek amacıyla Letonya'ya intikal etti. Letonya Savunma Bakanlığı’ndan başkent Riga’da yapılan açıklamada, yaklaşık 40 ABD askerinden oluşan bir birliğin Perşembe gecesi ülkeye geldiği belirtildi. NATO üyesi Baltık ülkesi Letonya’ya 300'den fazla ABD askerinin konuşlandırılacağı belirtildi. Letonya, Rusya ve müttefiki Beyaz Rusya ile sınır komşusu. ABD hükümeti, Ukrayna krizinin yoğunlaşması nedeniyle Salı günü Doğu Avrupa'ya daha fazla asker ve teçhizat gönderileceğini açıklamıştı.

TSİ 16.44 POLONYA, UKRAYNA'DAN YARALILARI TAŞIMAK İÇİN HAZIRLANIYOR

Polonya Sağlık Bakanlığı, Rusya saldırısında yaralanan Ukraynalıları Polonya’ya taşımak için tıbbi malzemelerle donatılmış bir tren hazırladıklarını açıkladı. Açıklamada Polonya hastanelerinin binlerce yaralıyı almak için hazır olduğu ifade edildi. Polonya’nın ayrıca Ukrayna’dan göçmen kabul etmeye hazırlandığını söyleyen Bakanlık, "Polonya sınırlarına giren herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanması için her şeyi yapacağız. Yaralılar için hastane yatakları hazırlanıyor" ifadelerine yer verdi.

TSİ 16.29 HAZİNE BAKANLIĞI: TÜM TEDBİRLER KARARLILIKLA ALINACAKTIR

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin olası yansımalarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. "Uluslararası alanda yaşanan bu gelişmelerin olası ekonomik ve finansal etkileri; tarım, turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla, Bakanlığımızca ve ilgili Bakanlıklarla istişare içinde takip edilmektedir" denilen açıklamada "Şimdiye kadar olduğu gibi bu süreçte de gereken tüm tedbirler kararlılıkla alınacaktır" ifadelerine yer verildi.

TSİ 16.02 MACRON: "AVRUPA TARİHİNDE DÖNÜM NOKTASI"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesiyle ilgili "Dün gece yaşananlar Avrupa tarihinde bir dönüm noktası" ifadesini kullandı. Rusya’nın ekonomisine, ordusuna ve enerji sektörüne yönelik ağır yaptırımların beklenebileceğini söyleyen Macron, Rusya’nın adımlarına karşı "soğukkanlılıkla, kararlılıkla ve birlik içinde" yanıt vereceklerini açıkladı.

TSİ 15.03 RUS BİRLİKLERİ KİEV BÖLGESİNDE

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin bir danışmanı, Rusya'nın şu aşamada her türlü görüşmeyi reddettiğini söyledi. Rusya'nın Ukrayna'ya azami düzeyde zarar vermeye çalıştığını ifade eden yetkili, şu an itibarıyla Rusya'nın 30'dan fazla sivil ve askeri tesise saldırı düzenlediği kaydetti. Kiev yakınlarındaki Hostomel askeri havaalanında yoğun çatışmaların olduğunu belirten yetkili, Rus paraşütçülerin Kiev'e inerek, hükümet binalarını ele geçirmeye çalışmasının mümkün olduğunu öne sürdü.

TSİ 14.24 STOLTENBERG: 100 SAVAŞ UÇAĞI GÖREVE HAZIR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ın topraklarını korumak için gerekeni yapacağını söyledi. NATO'ya üye ülkelerin daimi temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrasında konuşan Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı nedeniyle İttifak'ın doğu kanadının güçlendirileceğini ifade etti. 100'den fazla savaş uçağının göreve hazır hale getirildiğini kaydeden Stoltenberg, "Yeni bir kararlılıkla ve daha güçlü bir şekilde tepki vermeliyiz" şeklinde konuştu.

Stoltenberg, NATO'nun birliklerin hızla hareket edebilmesini sağlamak için savunma planlarını da aktive ettiğini sözlerine ekledi. Ukrayna'da NATO birliklerinin bulunmadığını ifade eden Stoltenberg, Ukrayna'ya asker gönderme planlarının da bulunmadığını vurguladı.

TSİ 14.38 ERDOĞAN'DAN UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN MÜCADELESİNE DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik operasyonunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım, bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir" ifadesini kullandı. "Türkiye’nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü için mücadeleyi de desteklediğini biraz önce görüştüğüm Zelenskiy'e de ifade ettim" diyen Erdoğan, "Ukrayna’da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanması konusunda üzerimize düşenleri yapacağız" şeklinde konuştu. Rusya'ya, Ukrayna ile yaşadığı sorunların, "Minsk Mutabakatları çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi" çağrısını tekrarlayan Erdoğan, "Dün Sayın Putin’le görüşmek suretiyle kendisine de bunları ifade ettim" şeklinde konuştu.

TSİ 14.00 SCHOLZ: DURUM ÇOK CİDDİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'ya yönelik saldırı ile tüm Avrupa'daki barışı tehlikeye atmakla suçladı. Rusya'nın Ukrayna'yı hedef alan askeri operasyonuna ilişkin olarak bugün Berlin'de açıklamalarda bulunan Başbakan Scholz, "Rus Devlet Başkanı Putin Ukrayna'ya yönelik saldırı ile açık bir şekilde uluslararası hukuka aykırı davranıyor" dedi. "Durum çok ciddi" diyen Scholz, Rusya'ya yönelik sert yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

TSİ 14.00 TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ASKERİ OPERASYON KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonun "kabul edilemez" olduğu ve bunun reddedildiği belirtildi. "Bu saldırı, Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, uluslararası hukukun ağır bir ihlalidir ve bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil etmektedir" denilen açıklamada, Rusya'ya "bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurma" çağrısı yapıldı. Açıklamada, Ukrayna'nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecektir" ifadesine vurgu yapıldı.

TSİ 13.47 NATO'DAN "SAVUNMAYI GÜÇLENDİRMEK" İÇİN EK ADIM KARARI

NATO'ya üye 30 ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, "Tüm İttifak'ın caydırıcı ve savunma gücünü artırmak için ek adımlar atılmasına karar verdik" ifadesine yer verildi. Açıklamada, ancak alınan bütün tedbirlerin "önleyici, orantılı ve gerginliği tırmandırmayacak" şekilde olduğu belirtildi.

TSİ 13.30 İKİNCİ DALGA FÜZE SALDIRISI BAŞLADI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin bir danışmanı, Ukrayna'ya ikinci dalga füze saldırısının başladığını duyurdu.

Ukraynalı yetkililer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya askeri operasyon emri vermesinden kısa bir süre sonra füze saldırılarının ilk dalgasının başladığını ve Ukrayna'nın birçok kentinde askeri tesislerin ve diğer binaların hedef alındığını açıkladı.

TSİ 13.13 UKRAYNA: 40'DAN FAZLA UKRAYNA ASKERİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Oleksiy Arestoviç Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ilk saatlerinde 40'tan fazla Ukrayna askerinin ve yaklaşık 10 sivilin öldüğünü açıkladı. Arestoviç, "40'tan fazla askerin öldüğünü ve çok sayıda yaralının olduğunu biliyorum. Yaklaşık 10 sivilin de hayatını kaybettiği bilgisine sahibim" şeklinde konuştu.

TSİ 13.12 UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ: TÜRKİYE TARAFSIZ KALMAMALI

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar, "Ukrayna tarafının yardım ve boğazların kapatılması talebini, Türk Dışişleri Bakanlığı'na ilettim. Türk tarafı, kararını vererek iletecektir. Montrö Antlaşması'nın 9'uncu maddesi devreye koyulmalıdır" açıklamasını yaptı. Montrö Sözleşmesi'nin, boğazların kapatılması ile ilgili hukuki temelleri oluşturduğunu belirten Büyükelçi, yardım talebinin mali, insanı ve askeri yardımı kapsadığını kaydetti. NATO ülkelerine de çağrıda bulunan Bodnar, "Ukrayna, NATO üyesi olsaydı savaş çıkmazdı. NATO'ya üye ülkelerin hatayı düzeltme şansı var, Ukrayna'yı NATO'ya kabul edebilirler, Ukraynayı NATO' ya üye yaparlarsa, Ukrayna savaştan galip çıkar" ifadelerini kullandı.

TSİ 12.35 LUKAŞENKO: GEREKİRSE UKRAYNA'YA KARŞI OPERASYONA KATILABİLİRİZ

Belta haber ajansının aktardığına göre, Belarus'ta kendisini devlet başkanı ilan eden Aleksander Lukaşenko, gerekirse Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı operasyona Belarus birliklerinin de katılabilecğini söyledi. Lukaşenko'nun açıklaması öncesinde Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rus birliklerinin Belarus üzerinden Ukrayna'ya saldırı düzenlediğini bildirmişti.

TSİ 12.35 ZELENSKİY İSTEYEN HERKESE SİLAH VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus güçlerine karşı ülkeyi savunmak isteyen bütün vatandaşlara hazır olmaları çağrısı yaparak, isteyen herkese silah verileceğini söyledi. Rusya ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini de sözlerine ekleyen Zelenskiy, Ruslara sokağa çıkıp, savaşı protesto etme çağrısında bulundu.

TSİ 12.00 UKRAYNA ORDUSU: 50 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Harkov kenti yakınlarında dört Rus tankının imha edildiği, ülkenin doğusundaki Luhansk yakınlarında 50 Rus askerinin öldürüldüğü ve yine ülkenin doğusunda altı Rus uçağının düşürüldüğü duyuruldu. Ancak Rusya tarafından yapılan açıklamalarda, zırhlı araçların imha edildiği veya uçakların düşürüldüğü yönündeki haberler yalanlandı.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Herson bölgesinde üç personelin hayatını kaybettiğini, yedisinin de yaralandığını açıkladı.

TSİ 11.58 ALMANYA AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAĞINI AÇIKLADI

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın Ukrayna'ya operasyon düzenlemesi üzerine Rusya'ya yönelik ağır yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Baerbock Perşembe sabahı Berlin'de yaptığı açıklamada, "Rusya'ya yönelik ağır yaptırımlar içeren bir paket" uygulanacağını söyledi. Baerbock, bakanlıktaki kriz toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yaptırımlar konusunda Avrupa Birliği, NATO ve G7 ülkeleri ile de görüşeceklerini ifade etti. 

TSİ 11.44 KILIÇDAROĞLU: MONTRÖ SÖZLEŞMESİ'NE SADIK KALINMASI LAZIM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ukrayna'daki gelişmeler üzerine Denizli'deki programını yarıda keserek Ankara'ya döneceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Denizli'de kanaat önderleri ile yaptığı buluşmada, Ukrayna'daki krizin Türkiye'yi de etkileyeceğini ifade etti. Konuşmasında İstanbul ve Çanakkale boğazlarından savaş gemilerinin geçişini düzenleyen Montrö Sözleşmesi'ne de vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Montrö Sözleşmesi'ne Türkiye Cumhuriyeti'nin sadık kalması lazım. Türkiye'nin güvenliği için çok önemli. Birilerinin telkiniyle Montrö farklı uygulanmamalıdır. Atılacak her yanlış adımın bize faturası ağır olur" ifadelerini kullandı.

TSİ 11.40 RUS MERKEZ BANKASI'NDAN RUBLE'YE MÜDAHALE AÇIKLAMASI

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyon başlatmasının ardından Ruble'nin tarihindeki en düşük seviyeye inmesi üzerine Rusya Merkez Bankası "finansal piyasaları istikrara kavuşturmak için" 2014 yılından bu yana ilk kez müdahalede bulunacağını açıkladı. Rus tahvilleri ve hisse senedi piyasasında da kayıplar yaşanıyor.

TSİ 11.36 ZELENSKİY SAVUNMA DESTEĞİ İSTEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dünya liderlerine çağrıda bulunarak, Rusya'ya karşı hava sahasının korunmasını ve savunma desteği verilmesini talep etti. Rusya "Ukrayna ve bütün demokratik dünyaya karşı bir savaş başlattı" diyen Zelenskiy, Ukrayna'nın hava sahasını "saldırganlıktan" korumak için liderlerden geniş çaplı savunma desteği istedi.

TSİ 11.27 UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA GİDİYOR

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar ülkesinin Türkiye'den taleplerini görüşmek üzere Dışişleri Bakanlığı'na gittiğini duyurdu. Bodnar Ukrayna'nın Ankara'dan İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Rusya'ya kapatmasını talep ettiğini açıklamıştı.

TSİ 11.04 BALTIK ÜLKELERİ RUSYA'NIN SWİFT'TEN ÇIKARTILMASINI İSTEDİ

Estonya, Letonya ve Litvanya dışişleri bakanları yaptıkları ortak açıklamada, Rusya'nın uluslararası ödeme sistemi Swift'ten çıkartılmasını talep etti. Açıklamada ayrıca Ukrayna'ya silah ve mühimmat desteği verilmesi çağrısı yapıldı.

TSİ 11.03 UKRAYNA MERKEZ BANKASI NAKİT PARA ÇEKMEYİ SINIRLANDIRDI

Ukrayna Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, nakit para çekme imkanlarının sınırlandırıldığı duyuruldu. Buna göre, bir gün içinde sadece 100 bin Ukrayna Grivnası (yaklaşık 2 bin 975 euro) çekilebilecek. Bunun yanı sıra ülkede döviz çekmek yasaklandı.

TSİ 10.59 İNGİLİZ HÜKÜMETİ YENİ YAPTIRIMLAR UYGULAYACAĞINI AÇIKLADI

İngiliz hükümeti, Ukrayna'ya karşı askeri operasyon başlatan Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı James Cleverly, BBC'ye yaptığı açıklamada bunun "Rusya'nın gördüğü en büyük ve ağır ekonomik yaptırım paketi" olacağını söyledi. Cleverly, "Bugün başlayacak olanlar, benzersiz bir dizi yaptırım olacak. Ancak gelecek günlerde yeni yaptırımlar açıklayacağız" şeklinde konuştu.

TSİ 10.56 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: SİVİLLER TEHLİKEDE DEĞİL

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna kentlerine saldırmadığını duyurdu. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına yer veren Rus haber ajansı RIA, Ukrayna'daki sivillerin tehlikede olmadığını aktardı. Interfax ise Savunma Bakanlığı'nın bir Rus uçağının vurulduğu ve zırhlı araçların hasar gördüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirttiğini bildirdi.

TSİ 10.45 BORRELL: RUSYA'YA GÖRÜLMEMİŞ SERTLİKTE YAPTIRIM PAKETİ UYGULAYACAĞIZ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın gördüğü "en karanlık saatlerin" yaşandığını belirterek, AB'nin Rusya'ya karşı şimdiye kadar görülmemiş sertlikte bir yaptırım paketi uygulayacağını söyledi.

TSİ 10.36 VON DER LEYEN: PUTİN AVRUPA’YA SAVAŞI GERİ GETİRDİ

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Rus lider Putin'in Avrupa'ya savaşı yeniden getirdiğini söyleyerek, egemen bir ülkeye karşı "benzeri görülmemiş bir saldırganlıkla karşı karşıyayız" dedi. Yeni yaptırımlar uygulanacağına işaret eden von der Leyen Rus ekonomisinin stratejik sektörlerinin, kilit öneme sahip teknolojiye ve piyasalara erişimini engellemeyi hedeflediklerini söyledi. AB Komisyonu Başkanı, AB’deki Rus varlıklarının dondurulacağını ve Rus bankalarının Avrupa finans piyasalarına erişiminin engelleneceğini söyledi.

Kaynak: DW Türkçe