Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), deprem yayınlarıyla ilgili HALK TV, TELE1’e program durdurma ve para cezası; Fox’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına da yüzde 3’er para cezası verdi.

"İstifa" açıklaması gündem olmuştu: Ali Sunal Show TV’den ayrıldı mı? "İstifa" açıklaması gündem olmuştu: Ali Sunal Show TV’den ayrıldı mı?

RTÜK üyesi Okan Konuralp, "RTÜK cezaları eliyle basın özgürlüğünü boğmaya çalışan siyasi irade suçluluk telaşındadır. Not ise not ediyoruz!" dedi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, "RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV’ye; Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de Tele 1’e % 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi. Fox’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten % 3’er para cezası verildi. Tüm bu cezalar deprem sonrası yorum ve haberlere dayandırıldı. Haber yapmanın suç ama halka alenen küfretmenin 'özgürlük' sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz" açıklamasını yaptı.

Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Aradan geçen 2 haftaya karşın çadır sorunu bile çözülmemişken medyadan 'salon salomonje çadır' övgüleri, 'deprem oldu ama keyfim yerinde' haberleri beklenmektedir. Gerçeği çarpıtan, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken hakikatin izini sürenler sessizliğe boğulmak isteniyor. Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele de devletin valisi bile 'gerçeği' kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar!"

"NOT İSE NOT EDİYORUZ!"

RTÜK Üyesi Okan Konuralp de, “RTÜK, Merdan Yanardağ’ın 'İmar affı' eleştirilerini, 'Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik' ve TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın açıklamalarını, 'Devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı' kabul etti. Bu gerekçelerle TELE1 ve Halktv’ye 5 program durdurma ve % 5 para cezası verdi. Bu cezalara ek olarak TELE1 ve HalkTv, birer dosyadan daha para cezasına çarptırıldı. Para cezası alan diğer üç yayıncı kuruluş ise FOX ve Yıldız En oldu. Bu cezalar vesilesiyle söylemeliyim ki RTÜK cezaları eliyle basın özgürlüğünü boğmaya çalışan siyasi irade suçluluk telaşındadır. Not ise not ediyoruz!” değerlendirmesini yaptı.