RSF Almanya Direktörü Christian Mihr, internet kesintileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

Diyarbakır başta olmak üzere bölgenin birçok kentinde uygulanan internet kesintilerine tepki gösteren Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Almanya Direktörü Christian Mihr, “Kesintiler basın özgürlüğüne darbedir” dedi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Almanya Direktörü Christian Mihr, Diyarbakır başta olmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasının protesto edileceği kentlerde yaşanan internet kesintilerine ilişkin konuştu.

“İNTERNET KESİNTİSİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBEDİR”

Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasının ardından Kürt illerine uygulanan internet kesintisini değerlendiren Dicle Haber Ajansı'na değerlendiren Mihr, internet gibi alt yapıların basın ve ifade özgürlüğünün temeli olduğunu hatırlattı. İnternetin mobil iletişim ve online gazetecilik için oldukça önemli olduğunu dile getiren Mihr, "Dolayısıyla bu kesintiyi basın özgürlüğüne ayrı bir darbe olarak değerlendiriyoruz" diye belirtti. Muhalif 23 basın kuruluşunun kapatıldığını ve bunun Türkiye'de bir ilk olmadığını anımsatan Mihr, "Bu durum hükümetin bağımsız medya ve basın özgürlüğüne saygısını gösterir. Bu aslında Fethullah Gülen ya da Kürtlere yakın medya kuruluşu ile ilgili değildir. Mesele gazetecilik" dedi.

“İHTİYAÇ DUYAN GAZETECİLERE YARDIMCI OLACAĞIZ”

RSF'in projelerini de paylaşan Mihr, "İki proje yürüteceğiz. ilki Türkiye'de ihtiyaç duyan tüm gazetecilere yardımcı olacağız. Bizim yardım programlarımız, yardım masamız var.Böylece mümkün olduğu kadar ihtiyaç duyan gazeteciler için yardımda bulunacağız.İkinci olarak ise, Türkiye'de basın özgürlüğü sorunlarına dair altyapı sorunları hakkında farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz. 27 Ekim'de başlattığımız Medya Sahipliğini İzleme Projesi de bu doğrultuda yapıldı" bilgisini verdi. 

DAYANIŞMA MESAJI 

Basın kurumlarının kapatılması, gazetecilere dönük toplu tutuklamalar ve işkencenin Türkiye'de basın özgürlüğü üzerinde en görünür baskılardan olduğunu vurgulyanan Mihr, Türkiye'de medya sahipliğini izleme konusunda maddi altyapısal sorunları da ön plana çıkarmak için çalışacaklarını sözlerine ekledi. RSF olarak Türkiye'de basın özgürlüğü için mücadele edenlerle dayanışma içinde olacaklarını da sözlerine ekleydı Mihr, Türkiye'deki meslektaşlarıyla dayanışma mesajı verdi: "Derin hürmetlerimi Türkiye'de basın özgürlüğü için çalışanlara sunmak istiyorum. Onlara diyorum ki, biz sizinleyiz. Bağımsız seslerin duyulması için uluslararası desteğimizi sunacağız."