Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Edirne'de çoğu uluslararası medya kuruluşlarında çalışan 9 gazetecinin gözaltına alındığı ve gün boyu gazetecilerden haber alınamadığını açıkladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Edirne’deki mültecilerle ilgili haber yapmak isteyen en az 9 gazetecinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı: İsrail, 'Arap NATO'su fikrine dahil değil Ürdün Dışişleri Bakanlığı: İsrail, 'Arap NATO'su fikrine dahil değil

RSF’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Çoğu uluslararası medya temsilcisi dokuz haberci, Avrupa’ya gitmeye çalışan sığınmacıların durumunu izlerken #Edirne’de gözaltına alındı. Doyran Köyü’nde gözaltına alındıkları sanılan gazetecilerden gün boyu haber alınamadı” ifadelerine yer verildi.

Gazetecilerin gözaltına alınmasını eleştiren RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, “Bugün çoğu uluslararası medyadan en az 9 gazeteci #Pazarkule’de gözaltına alındıkları için görevlerini yerine getiremedi. Yetkililerden, keyfi müdahalelerine ve medyaya karşı ayrımcı muamelelerine son vermeye çağırıyoruz” dedi.