Eski ismi Merkez İlköğretim Okulu olan, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, yeni binasında ders başı yaptı. Ancak okulda Roman vatandaşların çocuklarının aynı sınıfta toplanarak, diğer çocuklardan ayrıştırıldıkları iddia edildi.

Okullarda yeni eğitim-öğretim yılı heyecan ile başladı. İlk başta tüm veliler ve öğrenciler ile aynı duyguları paylaşan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu 2/B sınıfı velileri ve öğrencileri, farklı bir yaklaşım ile karşılaştılar.

Yaşanan tüm tatlı telaş ve heyecan, ‘ayrımcılık’ iddiası ile üzüntüye döndü.

İddiaya göre, okulda eğitim gören Roman vatandaşların çocukları, tek bir sınıfta toplanarak diğer öğrencilerden ayrıştırılmak isteniyor. Diğer sınıflarda 24-27 kişi arasında eğitim verilirken, bir sınıf 13 Roman öğrenci ile eğitime devam ediyor.

Aileler, “Bizim çocuklarımız ayrı bir sınıfta toplanarak ayrımcılık yapılıyor. Okulda yaşanan bu ayrımcılık, teneffüste öğrencilere nasıl yansıyor? Çocuklarımız kendilerini, diğer öğrencilere göre daha kötü hissediyor? Bizim çocuklarımızda ne var? Cüzzamlı mı bu çocuklar?” diye sitem ettiler.

İLGİLENECEKLERMİŞ!

Konu üzerine bir araya gelen veliler Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulundu. Milli Eğitim’de görevli bir şube müdürünün sadece “Ben konuyla ilgileneceğim” dediği öğrenildi. Yaşanan olayın önümüzdeki günlerde de tartışılacağı tahmin edilirken, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgili nasıl bir önlem alcağı ise merak ediliyor.

VELİLER OKULA ALINMIYOR

Ayrıca öğrenci velileri de okula alınmıyor. Veliler, “Bizim içeride yavrumuz var, bir şeye ihtiyacı var mı, yok mu diye merak bile edemiyoruz. Çünkü içeriye girmemiz yasak. Burası cezaevi mi? Biz eğitimi bilmeyen insanlar mıyız? Okula veliler neden alınmıyor?” diyerek tepki gösterdiler.

Ali Can Gün / Evrensel