Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi tarafından Rojava Parkı'nda yaptırılan Roboski Anıtı, Roboskili ailelerin de katılımıyla kitlesel bir törenle açıldı. Yaklaşık 3 aylık bir süre zarfında heykeltıraş Suat Yakut tarafından yapılan anıtta, katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri, Roboskili anneleri temsilen gökyüzüne avuçlarını açmış şekilde oturan bir kadın figürü ile katliamı gerçekleştiren savaş uçaklarına ait füzeler bulunuyor.

ANF’nin habeine göre, törene Roboskili ailelerin yanı sıra BDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adayları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da katıldı. Törende ilk olarak konuşan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, katliamının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen sorumluların bulunup yargı önüne çıkartılmadığına dikkat çekerek, katliamın üzerinin bilinçli bir şekilde örtülmeye çalışıldığını dile getirdi.

Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Fırat Anlı, Roboskili ailelerle birlikte yüreklerdeki acının iki yıldır tazeliğini koruduğunu belirterek, katliamın sorumluların bulunup adaletin sağlanması için Roboskili ailelerin verdiği mücadeleye değindi.

Erdoğan'ın "Annelerin gözyaşları akmayacak" söylemini hatırlatan Anlı, iki yıldır Roboskili annelerin gözyaşlarının kurumadığını belirtti. Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürecin kendilerine bir tek şeyi gösterdiğini ifade eden Anlı, "Her şey bizim elimizdedir. Biz bir yere çağrı yapmıyor, biz kimseyi beklemiyoruz. Her şey halkımızın elinde, yüreğinde ve mücadelesindedir" diyerek, katliamının yıldönümünde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Miran Encü'yü andı.

“BAŞI DİKİZ, ONURLUYUZ”

Anlı'nın ardından Roboskili aileler adına konuşan katliamda yaşamını yitiren Selam Encü'nün annesi Semira Encü, "Biz Roboksili 34 anne sadece kendi şehitlerimizin anneleri değiliz. Kürt halkının tüm şehitlerinin annesiyiz. Biz şehitlerimizle başı dikiz, onurluyuz. Şehitlerimizin dört parça Kürdistan'ın aydınlığı olacaktır. Biz barış istiyoruz. Annelerin ağladığı yeter" diye konuştu.


Konuşmaların ardından yası temsilen siyah örtüyle kapatılan anıt, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Gültan Kışanak ve Roboskili anneler tarafından açıldı. Duygulu anların yaşandığı anıt açılışında kimi annelerin anıttaki kadın figürü gibi gökyüzüne ellerini açarak, katliamının faillerini bulunması yönünde ağıt yakması duygusal anlar yaşattı.