Rıza Sarraf'ın ABD'nin Miami şehrinde tutuklandığı açıklandı

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu'ndan 'Atatürk Havalimanı' tepkisi: Bu işte bir damla mürekkebi olan herkes vatan hainidir! Kılıçdaroğlu'ndan 'Atatürk Havalimanı' tepkisi: Bu işte bir damla mürekkebi olan herkes vatan hainidir!
17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kilit ismi Rıza Sarraf (Reza Zarrab), ABD'nin Miami kentinde tutuklandı.

Savcılık, Zarrab'ın 75 yıl hapsini istedi.

İran asıllı iş adamı, Miami’de İran yaptırımlarını ihlal ederek ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından tutuklandı.

AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yakın ilişkileri bulunan Sarraf ve iki İranlı daha hakkında Manhattan'da bu suçlamalarla dava açılmıştı.

29 yaşındaki Kamelya Cemşidi ve 65 yaşındaki Hüseyin Necafzade adlı şahıslar da Zarrab'la birlikte tutuklandı. 

Savcılık her üç zanlı için ABD’yi dolandırmaktan beş yıl, ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmekten 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve karapara aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istedi.

Sarraf, Türkiye'de 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında 21 Aralık'ta tutuklanmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.