Diyarbakır'da 14 Nisan 2019 tarihinde Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi'nde bulunan Sümerpark'ta çöp toplarken açılan ateş sonucu Recep Hantaş’ın (20) yaşamını yitirmesine ilişkin polis Kazım B. hakkında açılan davanın duruşması Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

"Olası kastla adam öldürmekten" 25 yıla kadar hapisle yargılanan Kazım B.'nin katıldığı duruşmada,  sanığın avukatı ile Hantaş'ın akrabaları, avukatları Mehmet Öner ve Şilan Çelik hazır bulundu.

İddia makamı bir önceki celsede polis Kazım B.'nin "olası kastla adam öldürmekten" hapis cezasıyla cezalandırılması yönündeki mütalaasını tekrarlayarak, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Hantaş ailesinin avukatı Mehmet Öner, olayın tanıklarından polisler Ramazan E. ve Mustafa U.'nun dinlenilmesini talep etti.

Öner, iddia makamının şüphelinin "olası kastla adam öldürmekten" ceza talebinde bulunduğuna işaret ederek, sanığın tutuklanması talebini bir kez daha tekrarladı.

Mahkeme, sanık polisin tutuklanması talebini reddederek, tanık polislerin dinlenmesi için görev yaptıkları yerlere müzekkere yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, duruşmayı 21 Haziran'a erteledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı