Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında satışa sunulacak pide fiyatlarını açıkladı.

Balcı, Ankara’da 275 gram pidenin 2,5 TL, İzmir’de 300 gram pidenin 3 TL, İstanbul’da 350 gram pidenin 3 TL, 400 gram pidenin 4 TL, Bursa’da 200 gram pidenin 2 TL, Kocaeli 370 gram pidenin 3,5 TL, Samsun’da 420 gram pidenin 4 TL, Sakarya’da 470 gram pidenin 4,5 TL’den satılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile birtakım yeni önlemler alındığına dikkat çeken Balcı, şunları söyledi:

"Bakanlığımızın dün akşam yayınladığı genelge doğrultusunda, özellikle ramazan ayında ramazan pidesinde yapılacak uygulamada, vatandaşımızın iftara yakın saatte fırın önlerinde kuyruk oluşturmaması için birçok önlem aldı. Bunların en başında gelen iki konu var. Vatandaşlarımızın özellikle kıymalı, etli, kuşbaşılı gibi özel pide siparişi vermesi yasaklanmıştır. Yani özel pide yapma siparişleri gerçekleşmeyecektir. Bu fırınlardaki yoğunluğu önlemiş olacak. Diğer bir konu, iftara 2 saat kala fırınlarımızda üretim durmuş olacak. Yani, iftar saatine 2 saat kala fırınlarda pide veya ekmek pişirme işlemi gerçekleşmeyecek. Fakat satışlar devam edecek. Bunun yanlış anlaşılmaması gerekir. Satışlarda bir sıkıntı yok. Satışlarımız devam edecek.

Üretim 2 saat önceden son bulmuş olacak. Bu da fırının önündeki kuyruğun, yani vatandaş yoğunluğunun önlenmesini sağlayacaktır. Hazır olan pide ve ekmeği vatandaşımız alıp evine gidecektir. Buna rağmen ufak da olsa bir yoğunluk varsa kesinlikle sosyal mesafe korunacaktır. Bu konuda fırıncı esnaflarımızın da üzerine düşen sorumluluğu geçmişte olduğu gibi bugün de yerine getirmesi gerekir."

Ramazan pidesi ve ekmek satışı, ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek kuyruklar ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide), iftardan 2 saat önce sonlandırılacak.

İftar saatlerinden sonra ise fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.