Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki tahılın ülkenin limanlarından çıkarılmasını içeren tahıl koridoru anlaşmasına geri dönme kararı aldıklarını doğruladı.

Ukrayna tarafının, vermiş olduğu garantileri ihlal etmesi hâlinde anlaşmadan çıkabileceklerini belirten Rusya lideri, "Tahıl anlaşmasından yeniden geri çekilme hakkımız saklıdır" dedi.

Putin, böyle bir durumda Ukrayna'dan Türkiye'ye tahıl sevkiyatının Moskova tarafından engellenmeyeceğini söyledi.

Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’nin genel olarak çatışmadaki tarafsızlığını, tahıl işleme endüstrisinin imkanlarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, en yoksul ülkelerin çıkarlarını karşılamaya yönelik çabalarını dikkate alarak Ukrayna topraklarından Türkiye Cumhuriyeti'ne tahıl tedarikine gelecekte hiçbir şekilde müdahale etmeyeceğiz. Bu noktada hiçbir şüphemiz yok ve her halükarda Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğine devam edeceğiz."

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada tahıl anlaşmasında sevkiyatın devam edeceğini duyurmuştu. Erdoğan, şöyle konuşmuştu: "Sayın Putin ile yaptığımız görüşme üzerine Sayın Şoygu, Sayın Akar'ı arayarak bugün saat 12'den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini açıkladı. Öncelikle Afrika'nın fakir ülkelerine bu koridoru işletecek, Cibuti, Sudan'ı ele almayı tavsiye etti, bunu da yapacağız."

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ilk olarak Kremlin, "Tahıl anlaşması konusunda Türkiye ile temas halindeyiz ancak şimdilik Rusya'nın katılımı hala askıda" demiş, daha sonra ise Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova yönetiminin anlaşmaya katılımının yeniden başlayacağını duyurmuştu.