Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin doğalgaz satışlarında rubleyle ödeme yapılmasına zorunluluk getiren kararnameyi imzaladı. Buna göre, kararnameye uymayan ülkelerle satış sözleşmeleri feshedilecek.

Reuters haber ajansının haberine göre, yabancı alıcılar 1 Nisan'dan itibaren Rus gazı için ruble olarak ödeme yapacak, ödemeler bu para birimiyle yapılmazsa sözleşmeleri askıya alınacak.

Kararnameye göre, Rus gazının dost olmayan ülkelere satışında rubleyle ödeme alınmasına yönelik yeni sistem, yarın itibarıyla devreye girecek.

Kararnamede, Rus gazı alan ilgili ülkelerin, Gazprombank’ta hesap açmaları gerektiği, ödemeyi bu bankaya yapacakları ve söz konusu ödemenin Moskova Borsası'nda rubleye çevrileceği bildirildi.

ALMANYA VE FRANSA RUBLEYLE ÖDEMEYİ REDDETTİ

Almanya ve Fransa ise Rusya'nın doğalgazı ruble olarak ödeme talebini bir kez daha reddetti.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, başkent Berlin'deki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Habeck, Almanya'nın "Rus doğal gazı konusunda Avrupa'ya gaz akışının kesilmesi de dahil olmak üzere tüm senaryolara" hazır olduğunu vurguladı.

Putin'in Rus gazı ödemelerinin rubleyle ödenmesi konusunda "şantajını" kabul etmeyeceklerini belirten Habeck, söz konusu ödemelerin avro ile yapılacağını bildirdi.

Fransa ve Almanya'nın günlük olarak koordine olacağını ifade eden Habeck, "Rusya'nın Avrupa'yı bölme çabalarının başarısız" olacağını savundu.

Habeck, Rusya'ya karşı Batılı ülkelerin yaptırımlarındaki boşlukların kapatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GAZIN KESİLMESİ SENARYOSUNA HAZIRLANIYORLAR

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de Fransa ve Almanya'nın Avrupa'ya Rusya'dan gaz akışının kesilmesi senaryosuna hazırlandığını, iki ülkenin Moskova'nın talebini reddettiğini söyledi.

Le Maire, Rusya ile avro olarak yapılan gaz sözleşmelerinin avro olarak ödeneceğini bildirdi.