Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen bin 100 TL'lik sosyal yardımın yanı sıra, kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, şehirlerarası seyahat izni için e-devlet şifresi alma ve çeşitli işlemler için Türkiye'nin birçok bölgesinde PTT şubeleri önünde uzun kuyruklar oluştu.

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Şirinyer semtindeki şube önünde de yüzlerce metre uzunluğunda kuyrukta bekleyen yurttaşlar zaman zaman görevlilerle tartıştı.

Pandemi nedeniyle alınan tam kapanma sürecinde kuyrukta sosyal mesafe kuralını unutan ve sıcak havanın da etkisiyle sinirleri gerilen bazı yurttaşlar hükümete tepki gösterdi.

Kuyrukta bekleyen bir yurttaş, "Paranızı çekebilirsiniz diye mesaj geldi. PTT önüne geldik ama burada mağdur ediliyoruz. Engelliyim, astım ve bronşit hastasıyım. Burada oruçlu ve yaşlı olanlar var. Ne olacak halimiz. Kapıya teslim edilecek diyorlar, ama gelmedi. Herhangi bir bilgi de verilmedi" dedi.

Bir başka yurttaş ise, "Bu kalabalıkta sosyal mesafeyi nasıl ayarlayacaksınız. Kimse kendisini korumuyor. Pandemiden dolayı verilen bin 100 lirayı bekleyen insanlar. Evlere dağıtılacak denmişti ancak millet bekleyemiyor" diye konuştu.

SAATLERCE SIRA BEKLEDİLER

Antep’te başta Fevzi Çakmak PTT’si olmak üzere, Karataş, Karşıyaka ve Hürriyet Caddesi’ndeki Şahinbey Merkez Postanesi önünde sabahın erken saatlerinden itibaren sıraya giren yurttaşlar, güneşin altında saatlerce sıra bekledi.

GERGİNLİK NEDENİYLE ŞUBE KEPENK İNDİRDİ

Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki PTT şubesi önünde, personel azlığı ve işlemlerin ağır olması nedeniyle kuyruk oluştu. Kuyrukta bekleyenlerle görevliler arasında tartışma yaşanması üzerine şube kısa süreliğine kepenk indirdi.