Psikolog Dr. David Ludden, psikoloji alanında yapılan birçok araştırmanın seksin kadınların ilgisini erkeklerin çektiği kadar çekmediğini ifade etti. Ludden’e göre araştırmalar kadınların daha az cinsel istek duyduğunu, ömürleri boyunca daha az cinsel partner istediklerini ve tek gecelik ilişkilere erkekler kadar açık olmadıklarını gösteriyor.

Ludden, kadınların seksi daha az arzulamasının arkasında sosyal nedenler de olabileceğini ifade etti. Birçok toplum ve ailede erkeklerin ergenlik yıllarında sekse teşvik edildiğini ifade eden Ludden, kızların ise tam tersi bir muameleye maruz kaldığını ifade etti.

Psikolog, ‘’Cinselliğe çok merak gösteren genç kadınlar ‘slut-shaming’e uğrarken, cinsel olarak aktif olan erkekler tam tersine ‘koç’ diye övülüyor’’ dedi.

Ludden, Psychology Today’ye yazdığı makalede bazı psikologların bunun ‘kalıtsal’ nedenlerle olduğunu savunduğunu belirtti. Ludden, kadınların hamile kalabileceğine işaret etti ve onlar için "seksin bedelinin erkeklere kıyasla daha farklı olabileceğini" söyledi.

Ludden, Michigan Üniversitesi’nden psikologlar Terri Conley ve Verena Klein’in ise kadınların seksten daha az keyif aldığı bulgusuna ulaştığını; bu yüzden daha cinselliğin ilgilerini daha az çektiğini düşündüklerini aktardı.

Makalede, çeşitli bulgulara göre kadınların tek gecelik ilişkilere daha mesafeli yaklaşmalarının ana nedenlerinden birinin "olası tehlike" olduğu belirtildi.