Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik hak ihlalleri izleme raporları yayınlayan Proteston Kiliseler Derneği’nin 2015'teki raporu, ihlallerin arttığını ve çeşitlendiğini ortaya koydu. Özellikle IŞİD kaynaklı tehditlerde artış yaşanırken kiliselere veya Hristiyan din adamlarına yönelik tehdit ve saldırıların faillerinin bulunmadığı belirtildi.

Kilise kurma talepleri için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan görüş istenmesi eleştirildi.

Raporda Ankara Çankaya ve Kayseri’deki kilise taleplerinin ardından talep edilen yerlerin “camii” olacağının kendilerine bildirildiği belirtildi.

Rapordaki bilgilerden bir kısmı şöyle:

IŞİD KAYNAKLI TEHDİT VE SALDIRILAR ARTTI 

- Balıkesir’de kilise kapısına  “Türk İslam Birliği” yazılı kağıt asıldı. Binanın duvarına “Allah Birdir” yazıldı. 

- Samsun’da eli sopalı erkek bir şahıs kilisenin kapısına gelerek küfür ve hakaretlerde bulundu. Polis şahsın elindeki sopayı bıraktırdı ama gözaltına almadı. Aynı kişi bir süre sonra tekrar kapıya geldi. 

- İzmir Torbalı Baptist Kilisesi önderine, köyün camiinde Hristiyanlara yönelik nefret söylemi içeren hutbeden bir süre sonra, tarlada ailesi ile birlikte çalışırken, orman içinden birkaç defa av silahı ile ateş edildi. 

- Ankara Batıkent’teki kiliseye gelen bir kişi kilise önderine darp girişiminde bulundu. Karakola götürülen kişi serbest bırakıldı. Aynı kişi kiliseye yeniden geldi ancak bu defa aranmasına rağmen polis kiliseye gelmedi. 

- Noel ve yılbaşının kutlanmaması ile ilgili nefret söylemleri, bilboard reklamları, afişler, gazete haberleri ve televizyon programları, kutlamalar döneminde tedirginlik yaşanmasına neden oldu. 

- Ağustos ayının ikinci yarısında başlamak üzere, Türkiye genelinde 15 kilise ve 20’ye yakın kilise önderi tehditlere maruz kaldı. Tehdit içerikleri, tehdidin geldiği telefon numarası, e-mail adresleri, Facebook profilleri ve Youtube video linkleri şikayet dilekçelerinde belirtilmelerine rağmen bugüne kadar failleri bulunmadı. 

Tehdit içerikleri, kullanılan görseller, marşlar ve kullanılan hesap isimleri bu tehditlerin IŞİD kaynaklı olduğunu gösterdi. 30 Aralık günü Ankara’da yakalanan 2 IŞİD üyesinin canlı bombanın ifadelerinde Ankara’daki kiliselerde keşif yaptıkları ortaya çıktı.

KİLİSE TALEBİNE “ORASI CAMİ OLACAK” YANITI

- Kanunda bir engel olmamasına rağmen belediyelerin oy kaybetme korkusu ve idarecilerin ‘kilise yapılmasını onaylayan kişi’ olmak istememesi nedeniyle, ibadet yeri başvuruları sonuçsuz kalmaya devam etti. 

- Kilise talepleri, kurumlar tarafından, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönlendirildi veya Başkanlıktan görüş istendi. Resmi kuruluşların tasarrufunda bulunan ve amacı dışında kullanılan kilise binalarından, pazar günleri veya bayram günlerinde dahi Hristiyanların yararlanması engellendi. 

-  Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında olan ve geçmişte spor salonu olarak kullanılan tarihi Meryem Ana Kilisesi’nin, Hristiyan vatandaşlara tahsis edilmesi konusunda İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı’nın başvurusuna yanıt

verilmedi. Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmelerde,  gayri resmi olarak kilisenin müze olacağı veya camiye çevrileceği belirtildi. 

- Ankara Kurtuluş Kilisesi’nin kilise talebi üzerine Çankaya Belediyesi’nin yer göstermesine rağmen Çankaya Kaymakamlığı olumsuz yaklaştı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşü üzerine kilise yapılmak istenen yerin cami yapılmasına karar verildi. Aynı bölgede en yakını 200 metre uzaktan olan küçük bir alanda 4 caminin olduğu yer yine cami yapılması için Diyanet’e devredildi. 

- İnegöl’de bir alışveriş merkezi içindeki kilise (şapel) Hıristiyan olmayanların uyguladığı yoğun baskılar nedeni ile bir kez bile kullanılmadan kapatıldı.

(Kaynak: Cumhuriyet)