ABD Başkanı Donald Trump’ın Rex Tillerson’ın yerine dışişleri bakanı olarak aday gösterdiği CIA Başkanı Mike Pompeo, onay süreci çerçevesinde Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtladı.

Komisyonun Demokrat üyesi Bob Menendez Dışişleri Bakanı adayı Pompeo'ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Suriye konulu bir toplantı sonrası birlikte çektirdikleri fotoğrafı sordu.

Menendez oturumda fotoğrafı da gösterdi.

Menendez, Türkiye'yi kastederek "NATO müttefiki bir ülke Rusya'dan S-400 alıyor, IŞİD'i birlikte yendiğimiz Kürtlerle savaşıyor dedi" ve "bu fotoğrafta Amerika nerde?" sorusunu yöneltti.

Pompeo soruya yanıt olarak "bu görüşmelerin parçası olabiliriz" dedi, Türkiye'nin Afrin'e girmesinin durumu daha karışık hale getirdiğini ifade etti.

Pompeo, "Bu diplomatik bir görev" ifadesini kullandı.

Senatörler, Pompeo’nun gerektiğinde Trump’a karşı gelip gelemeyeceğini öğrenmeye çalıştı.

Trump, 13 Mart’ta Pompeo’yu Rex Tillerson’ı görevden aldıktan sonra yerine aday göstermişti.

Pompeo'ya İran ve Çin'le ilgili soorular da yöneltildi. Dışişleri Bakan adayı önce İran'la varılan nükleer anlaşmayla ilgili sorulara yanıt vermekten kaçındı ardından bir soruya yanıt olarak "İran anlaşmasının eksik taraflarını onarmalıyız" dedi.

Pompeo, kendisiyle ilgili söylendiği gibi 'şahin' biri olmadığını belirtti ve savaşın sen son seçenek olması gerektiğini söyledi.

Pompeo, bir numaralı görevinin Başkan'ı temsil etmek olduğunu kaydetti.

Mike Pompeo bir soru üzerine Başkan Trump'ın kendisinden uygun olmayan bir şey istemediğini de ifade ederek, Dışişleri Bakanı adayı Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller'ın kendisiyle görüştüğünü de belirtti.

Pompeo, Rusya soruşturmasıyla ilgili bir toplantıda Trump'ın ne söylediğini hatırlamadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı adayı, özel savcı Mueller'ın Rusya soruşturmasıyla ilgili "sizce bu cadı avı mı" sorusuna yanıt vermedi.

Pompeo bununla birlikte, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in seçime müdahaleyle ilgili mesajı almadığını kaydetti.

Pompeo’nun adaylığı, tam da Trump yönetiminin Suriye’ye yönelik askeri harekat seçeneğini değerlendirdiği bir zamana denk geldi.

Trump’ın Beyaz Saray görüşmelerinde Pompeo’yla sıcak bir iletişim kurduğu ve birçok konuda Tillerson’dan daha iyi anlaştığı biliniyor.

Pompeo, Tillerson’dan daha şahin bir isim olarak biliniyor ve örneğin İran’la varılan nükleer anlaşmaya katı biçimde karşı çıkıyor. Ancak Pompeo’nun oturumda, “şahin” damgasından sıyrılmaya çalışması, “gençleri savaşa göndermektense ısrarlı diplomasiyi” tercih edeceği mesajını vermesi zaten bekleniyordu.

Pompeo’yla ilgili dile getirilen endişelerden biri de, Müslüman karşıtı açıklamaları ve İslam karşıtı gruplarla bağlantıları. CIA’den bir sözcü, Pompeo’nun, istihbarat kurumunun Müslüman ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmesi için yoğun çaba sarfettiğini belirtti.

Senato’da Pompeo’yla ilgili oylamanın ne zaman yapılacağı henüz net değil ancak bunun birkaç hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: Amerika'nın Sesi