Ankara’da ODTÜ’lü öğrencilerinin yoğunlukta yaşadığı 100. Yıl İşçi Blokları mahallesinde artan fahiş kira fiyatlarına karşı bir araya gelen kiracı öğrenciler konuyla ilgili bir bildiri hazırladı.

"Ekonomik krizin faturasını kiralarımızla ödemek zorunda değiliz!" başlıklı bildiriyi dağıtmak için bir araya gelen öğrencilere polis "Bunu burada dağıtmak için valilik izni lazım. Bu bildiriyi dağıtamazsınız" diyerek engel olmaya çalıştı.

Evrensel'in haberine göre ODTÜ’lü bir öğrenci, "Yurtların kapasitesi yetersiz. Ayrıca açık olmamasına rağmen yurtlara da üst üste zam geldi. Mecbur kaldığımız için eve çıkıyoruz. Kira fiyatlarında neredeyse birkaç ay içerisinde yüzde 50 oranına varan artışlar söz konusu. Pandeminin ve krizin faturası resmen bize ödetiliyor. Hiçbir yetkili kurum öğrenciler için bir önlem almazken, Cumhurbaşkanı abartılacak bir şey yok derken polisler de bize engel olmaya çalışıyor. Devlet öğrencilerin değil zamların, paranın yanında yer alıyor. Engellemelere ve baskılara karşı mücadelemiz sürecek. En temel insani haklarımızın göz göre göre gasp edilmesine razı gelmeyeceğiz" diyerek tepkisini dile getirdi.

Mahallenin bazı noktalarına çevik kuvvet otobüslerinin getirildiği görüldü.

YETERSİZ YURTLAR NEDENİYLE TEK SEÇENEĞİ İŞÇİ BLOKLARI MAHALLESİ OLAN ÖĞRENCİLER FAHİŞ FİYATLARA TEPKİLİ

Öğrencilerin dağıtmak istediği bildiride şu ifadelere yer verildi: