CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, il emniyet müdürlüklerinin merkez ve ilçe teşkilatlarına 25 Mart 2022 tarihinde bir yazı göndererek, ‘Yıldız Kurumsal Haberleşme Uygulaması'nın, tüm personel tarafından telefonlarına yüklenerek aktif kullanımının sağlanmasını, konunun sıralı amirlerce takip edilerek herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesini istediğini’ açıkladı.

Söz konusu telefon uygulamasına dikkat çekerek özellikle kişisel verilere erişim ile bu verilerin depolanmasına ilişkin konuşan CHP’li Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

‘SOYLU UYGULAMALARLA POLİSİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Polislerin tayin yönetmeliği değişikliğine, çalışma koşullarına ve intiharlara dair eleştirilerini ifade etmelerinin ardından 3 bin polis hakkında soruşturma başlatıldığını ve bunun ardından müdürlüklere yazı gönderildiğine dikkat çeken CHP’li Bakan, şunları ifade etti:

“Bu yazıyla bir telefon uygulamasının polislerce kullanılmasının sağlanması ve sıralı amirlerce takibinin yapılması istendi. Bu bir yandan Bakanlığın personeline karşı görev ve sorumluluklarını artık yerine getiremediğinin, diğer yandan da görevini yerine getiremeyen, personelini koruyup kollayamayan Bakanlığın korku ve baskıyla personelini sindirmeye, adeta personeline gözdağı verme çabasının bir göstergesidir. Seslerini duyurmak isteyen polisleri duymamakta ısrar eden Süleyman Soylu, maalesef birtakım uygulamalarla polisi baskı altına almaya, zorbalıkla sindirmeye çalışıyor.”

‘SİBER SALDIRI OLABİLİR’

300 bin polis tarafından zorunlu olarak kullanması istenilen uygulamanın güvenilirliğiyle ilgili de soru işaretlerinin olduğunu, bir siber saldırı olduğunda tüm teşkilatın verilerinin birilerinin eline geçebileceğini ifade eden CHP’li Bakan, İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

*Söz konusu uygulamanın tüm polis memurlarınca kişisel telefonlarına zorunlu olarak indirilerek kullandırılmasının, konunun sıralı amirlerce takibinin yapılması ve herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilememesi konusundaki uyarının sebebi/gerekçesi nedir?

*Başta tayin yönetmeliği değişikliğiyle ilgili olmak üzere polislerin ağır çalışma şartlarına ve intiharlarına dair eleştirilerini ifade etmelerinin, bu gerekçeyle 3 bin polis hakkında soruşturma başlatıldığı iddiasının ortaya atılmasının ve iddianın yalanlanmamasının hemen ardından talimat içerikli bu yazının ilgili amirlere/müdürlere gönderilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

*Uygulama ile polis memurlarının telefonlarının durumu ve kimliğini okuma, kişilerini okuma, telefonun kamerasına ve mikrofonuna erişim, fotoğraflarına, medya içeriklerine ve konumuna erişim mümkün hale gelmekte midir?

*Yıldız Kurumsal Haberleşme Uygulaması hakkında detaylı bilgiye erişilememektedir. Uygulama kim tarafından geliştirilmiştir?

*Söz konusu uygulama indirilen telefondaki hangi verileri, nerede, ne kadar süre depolamaktadır?

*Tüm polis teşkilatının kullanmasını istediğiniz bu programın güvenirliliğiyle ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Emniyet Teşkilatında çalışan tüm polis memurlarının kişisel verilerini toplayacak bu uygulamanın serverları hangi ülkededir?

*Bu uygulama siber saldırılara karşı ne kadar güvenlidir? Bir siber saldırıyla 300 bin polisin verilerinin ele geçirilme ihtimali üzerinden, nasıl bir güvenlik tedbiri sağlanmıştır?