Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, polis sendikası kurulacağı yönündeki haberler üzerine bir genelge yayımladı. Genelgede, ''Kanunun 15. maddesinin birinci fıkrasında emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personelin kurulan sendikalara üye olamayacakları hükme bağlanmıştır," denildi.

 

Genelgede, "Kanunun 15. maddesine aykırı davranışın disiplin soruşturmasına konu olabileceği" belirtildi ve durumun "herhangi bir aksaklığa meydan vermemesi" için ayrıca ricada bulunuldu. 

 

SENDİKA KURULDU, VALİLİĞE MÜRACAT EDİLECEK

Polis-Sen ile ilgili bilgi veren ve Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü adına açıklama yapan Abdurrahman Yılmaz ise, “Sendika çalışmasını geçen sene sonunda kendi aramızda konuştuk, mayıs ayında da sosyal medya üzerinde bir tüzük hazırlığı yaparak herkesin beğenisine sunduk. 6 aydır bu çalışmayı yaptık, netice sona doğru geldi. Sanırım, o dönemde kimse bizi ciddiye almadı. Sendikanın kurulmayacağını düşündüler'' diye konuştu.

 

15 Kasım'da Ankara Valiliği'ne müracaat edeceklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Genelgenin içeriğinde de 'polis sendika kuramaz, sendikaya üye olamaz, sendikaya üye olacak veya kuracak polisler hakkında kanuni soruşturma yapılacağı' söylenmiş. Zaten polis bunları biliyor, polis kanun adamıdır. Bize deseler ki 'Biraz erteleyin, biz bunu kanunla kuracağız' deseler yine bekleyeceğiz ama bu şekilde neticelenmeyecek.”

 

GENELGEYLE BASKI YAPILIYOR

Yılmaz genelgeyi, “polise yönelik bir baskı olarak gördüklerini" belirterek, "sendikanın kurucularının tamamının aktif olarak görev yapan polis memurları olacağına" işaret etti. Yılmaz, sendika kurucularının, soruşturmayı veya cezayı göze alan arkadaşlardan oluştuğunun altını çizerek, "Genelge bizi engellemiyor'' dedi.

 

GEREKİRSE AİHM'E DE GİDERİZ

Yılmaz, ''Biz, uluslararası hukuku baz alarak, oradan aldığımız güçle müracaatımızı yapacağız. Umarım bizi AİHM'e götürmezler. 'Kendi iç hukukumuzla bunu çözeriz' diye düşünüyoruz. Ama nereye kadar giderse gideceğiz. Avrupa ülkelerinde şu anda sendikası olmayan bir polis teşkilatı yok” diye konuştu.

 

Abdurrahman Yılmaz, toplu sözleşme metninde ''polisin p'sinin bile geçmediğini'' ifade etti.

 

HAK ARAYIŞINDAYIZ

Polislerin fazla çalışma, ek gösterge gibi pek çok sorunu olduğunu dile getiren Yılmaz, “Siyasi bir oluşum içinde değiliz. Biz, tamamen hak arayışı içerisindeyiz” dedi.