Muğla'da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in Cemal Metin Avcı tarafından katledilmesiyle ilgili davanın 11'inci duruşması bugün saat 14:00'te Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. 

Sanık Avcı'nın mahkeme heyetine "yeni deliller sunacağını belirtmesi" ve erteleme talep etmesi üzerine duruşma 16 Mayıs'a ertelendi. 

'PINAR GÜLTEKİN'İN ANNESİ FENALAŞTI'

Pınar Gültekin duruşması için sabah saatlerinden itibaren Türkiye’nin her yerinden kadın hakları savunucuları, Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda buluştu. Meydanda Kampüs Cadıları adına yapılan basın açıklamasında; “Pınar Gültekin için adalet mücadelemiz devam ediyor. Katil Cemal Metin Avcı ve güncel adli tıp raporu ile fiilin doğrudan öznesi olduğu açığa çıkan faillerin gereken cezayı almasını, erkek adalet değil gerçek adaletin yerini bulmasını ve bugün gerçekleşen karar duruşmasında artık kararın verilmesini istiyoruz. Sadece katil Metin Cemal Avcı değil ailesi de gereken cezayı alana dek ısrarımızdan vazgeçmiyoruz. Türlü bahanelerle katili aklamaya çalışanların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Kız kardeşimiz Pınar mücadelemizde yaşayacak, tek bir kişi daha eksilmeyene kadar adliyelerde, sokaklarda, kampüslerde mücadelemizi büyüteceğiz. Yaşasın kadın dayanışmamız. Pınar Gültekin isyanımızdır” ifadelerine yer verildi.

Toplanma alanında, Pınar Gültekin ve Deniz Poyraz’ın anneleri ile birlikte kadın cinayetlerinin özel değil politik olduğuna dair açıklama yapan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş: “Kadın cinayetleri cezasız kaldığı iççin özel değil politiktir diyoruz. Bu iktidarla doğrudan bağlantılıdır. Diliyle, siyasetiyle, yaklaşımıyla, çıkardıkları kanunlarla, kadın kırımına engel değil, güç veriyorlar. İşte bir yanımda Deniz Poyraz’ın annesi, diğer yanımda Pınar Gültekin’in annesi. İkisi de evlatlarını kaybettiler bu politik cinayetlerde. Ben bu duruşları için, bu mücadeleleri için öncelikle her iki annemizi içtenlikle kutluyorum. Böyle annelerimiz oldukça kadın mücadelesi asla durmayacak. Biz kadınlar yan yana durmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yürüyüşe geçmeye hazırlanan kadınlara polis müdahale ederek slogan atmalarına engel oldu. Bu sırada Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin fenalaşınca yürüyüşe ara verildi. Anne Gültekin, hastaneye kaldırıldı. Kadınlar adliyeye doğru yürüyüşe devam etti.

CEMAL METİN AVCI TUTUKLU

Pınar Gültekin'in, 16 Temmuz 2020'de kaybolmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, Gültekin'i boğarak öldürdüğünü, cansız bedenini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etmişti. Avcı'nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin'in yanmış bedenine ulaşılmıştı. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme' suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

KARDEŞİNE DE MÜEBBET İSTENDİ

Davanın 24 Ocak 2022'de görülen 9'uncu duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Pınar Gültekin'in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı'nın 'canavarca hisle öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Savcı ayrıca Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın 'suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması', boşandığı Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı'nın da 'suç delillerini yok etmek ve gizlemek' suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

Tutuklanan Mertcan Avcı'nın tutukluluğuna avukatı tarafından yapılan itirazları değerlendiren Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı'nın mevcut delil durumu, aynı delil durumu ile sanığın tutuklanma taleplerinin reddedilmesi, kaçma şüphesinin olmaması, adli kontrol tedbirlerine uyması nedeniyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar vermişti.