Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan peşmerge doktoru, “Kürt yetkililere sesimizi duyurmanızı umut ediyoruz, zira Türkiye’de hoş olmayan bir muamele görüyoruz” dedi Hava yoluyla dün gece Peşmerge grubu ile birlikte Urfa’ya, oradan da Suruç ilçesine geçen Dr. İzettin Temo, gittiklerinden beri hoş olmayan bir muamele gördüklerini söyledi.

Rudaw'ın haberine göre Türkiye saatiyle 01.00’da Urfa GAP Havalimanı’na ulaştıklarını belirten Dr. İzettin Temo, Erbil’de Türk yetkililerin kendilerine peşmerge kıyafeti ve silahla gitmelerinin mümkün olmadığını, sivil kıyafetle gitmeleri gerektiğini söylediğini anlattı.

"SABUN, LAVABO BİLE YOK! MAHKUM GİBİYİZ!"

 Otobüsle Suruç’ta gönderildiklerini aktaran Temo, şunları söyledi:

 “Yerleştirildiğimiz yerde hiçbir şey yok. Elimizi yıkamak için bir kalıp sabun bile yok, lavabo yok. Kötü yemek veriyorlar. Kendimizi burada mahkum gibi hissediyoruz. Dışarıyla bağlantımız yok. Mecburen silahlarımızın bize ulaşmasını bekliyoruz. Silahların bize ulaştırılması, Kobani’ye gidişimizi geciktiriliyor”

"TÜRK YETKİLİLER HALKIN KARŞILAMASINA KIZGIN"

Temo ayrıca, Türk askerleri tarafından kötü muamele gördüklerini, halkın peşmergeyi karşılamasına kızgın olduklarını söyledi. Dr. İzzettin Temo, Kürt yetkililerin bir an önce kendilerine ulaşıp onları maruz kaldıkları bu kötü muameleden kurtarmalarını istedi.

Peşmerge Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.