Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) elindeki Kerkük'e Irak ordusunun asker gönderme kararının ardından konuşan PAK Peşmergesi Genel Komutanı Hüseyin Yazdanpana, hiçbir askeri gücün kente girmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Kerkük'ün kuzeybatısında IŞİD'e karşı mücadele sürdüren İranlı Kürtlerin kurduğu Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Peşmergeleri'nin Genel Komutanı Hüseyin Yazdanpana Sputnik'ten Hükmet Durgun'a konuştu. 

Yazdanpana şu ifadeleri kullandı:

"Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı ve aynı zamanda PAK Peşmerge komutanıyım. PAK 20 Mayıs 1990'da kuruldu. Ulusal bir güçtür. Ulusal Kürt davası için mücadele eder. Kürtlerin bağımsızlığı için mücadele ediyoruz.

İran halkımız üzerinde baskılar yapıyor. İran Kürtleri olarak biz de referandum istiyoruz. Kürdistan'daki yapılan referandumu destekliyoruz. Birkaç yıldır Kürdistan'da IŞİD ile mücadele ediyoruz. IŞİD ile mücadelede 15 şehidimiz ve 30 yaralımız oldu. Şehitlerimiz arasında 3 kadın savaşçımız da vardı. Partimizde kadın savaşçılarımız da çoktur. Kadın savaşçılarımız Kürdistan'ın işgaline karşı mücadele edecek. Halkını koruyacaktır. Biz IŞİD ile mücadele etmek için Kürdistan'dayız."

‘HİÇBİR GÜÇ KERKÜK'Ü ELE GEÇİREMEZ'

Irak devletinin Kürtlere büyük baskılar ve zulümler uyguladığını savunan Yazdanpana şöyle devam etti:

"Irak devletinin Kerkük'e asker göndereceğiz açıklamasını kabul etmiyoruz. Kerkük'e Irak ordusu girerse direniriz karşılık veririz. Kerkük'ü kimse işgal edemez. IŞİD daha önce Kerkük'ü işgal etmek için defalarca saldırdı ancak amacına ulaşamadı. Ağır kayıplar vererek geri çekildi. Kerkük'ün korunması için Peşmerge ve Kerkük halkı yüzlerce şehit verdi. Peşmerge Kerkük'ün korunması için hazırdır. Sadece Peşmerge değil Kerkük halkı da Kerkük'ü savunmak için ölümüne hazırdır. Kerkük'ü korumaya hazırdır. Kerkük'ü hiç kimseye bırakmazlar. Hiçbir güç daha dünyaya gelmemiştir ki Kerkük'ü ele geçirsin. Kürtlerin elinden alsın."

‘TÜRKİYE VE İRAN'IN KÜRDİSTAN'I İŞGAL ETMESİ KABUL EDİLEMEZ'

Türkiye'nin sınırından Telafer'e bir kapı açmasının mümkün olmadığını savunan Yazdanpana,

"Sadece biz değil ABD ve dünya bunu kabul etmez. ABD, Kanada ve Avrupa bunu kabul etmez. Türkiye ve İran'ın Kürdistan'ı işgal etmesi kabul edilemez. Türkiye'nin Kürdistan ile ekonomik çıkarları vardır. Türkiyeli siyasetçilerin Kürdistan ile ilişkileri kötüye götürmesini beklemiyorum.

Türkiye dostane ve barışçıl bir şekilde Kürdistan'a yaklaşmalı. Irak devletinin Kürtlere yönelik tavrı yeni bir şey değildir. Irak devleti Kürtlere her zaman kötü davrandı. Kürtleri idam etti, tutukladı ve sürgüne gönderdi. Kürtlerin haklarını gasp etti. Irak, Kürtleri hep baskı altına almak istiyor ancak Kürtler bunu kabul etmiyor. Kim Kürdistan'a saldırırsa saldırsın. İster Irak, ister İran veya ister Türkiye olsun, Peşmerge güçleri halkını savunacaktır. Ancak Kürtler savaş istemiyor. Barış ve kardeşlik istiyor" diye konuştu.

Irak devletinde esas söz sahibinin İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin olduğunu öne süren Yazdanpana, "Irak Başbakanı Haydar el İbadi ve diğer yetkililerden önce Kasım Süleymani'nin sözü çok geçerlidir. Irak'ı o yönetiyor" iddiasında bulundu.