Peşmerge gücünün cumartesi günü Kobani'ye geçmesinin ardından bölgede çatışmalar yoğunlaştı.

Kobani'de çatışmalar sürerken, Irak'ın Anbar vilayetinde de IŞİD'in Sünni Elbu Nimr aşiretine mensup yüzlerce kişiyi de infaz ettiği bildirildi.

Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan YPG (Halk Savunma Birlikleri) Kobani Sözcüsü Şoreş Hesen,yaptığı açıklamada, "Peşmerge'nin hepsi Kobani'ye geldi ve yerlerine vardı. Silahları da sağlam geldi" dedi.

Kobani'ye giden Peşmerge güçleri tanksavar füzeleri, ağır makineli tüfekler ve topların bulunduğu silahları da kente soktu. YPG Kobani Sözcüsü Şoreş Hesen, Kobani'de çatışmaların 'dört cephede sürdüğünü ve en şiddetli çatışmaların doğu cephesinde yaşandığını' belirtti.

Hesen, ağır silahların Kobani'ye ulaştırılmasına dair de "Peşmberge'nin silahıyla gelmesi çok iyi oldu. Bu silahlar daha önce bizde olsaydı IŞİD'i Kobani'den temizlerdik. En büyük sıkıntımız silahtı" dedi.

YPG sözcüsü "Peşmerge'nin gelişini, Kürt ordusunun kurulmasına ve Kürtlerin ortak savunma gücü için atılmış bir adım olarak görüyoruz" diye konuştu.

Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo da, Kobani'nin doğu ve batı cephesinde çatışmaların yoğunlaştığını belirtip "Peşmerge'nin gelişini önemsiyoruz. Kürtler için önemli bir gelişmedir. Kürtler arasında bir fark yoktur, hepsi birdir. Kürtlere karşı nerede bir tehlike olursa, bu güç harekete geçmelidir" dedi.

Kurdo, "Cumartesi günü Peşmerge ve YPG ortaklaşa olarak IŞİD'in mevzilerine füzelerle saldırdı" diye ekledi. YPG Kobani Sözcüsü Şoreş Hesen, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) 52 mensubunun da Kobani'ye vardığını belirtip "ÖSO daha önce de Kobani'deydi, ÖSO farklı bir yerde savaşıyor. Peşmerge ise YPG ile beraber IŞİD'e karşı farklı bir yerde savaşıyor" dedi. (BBC Türkçe)