Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Ağrı’da düzenlediği “Demokrasiye Çağrı” mitingi yoğun katılımla başladı.

Hükümete seslenen Buldan,” ‘Kürt sorunu çözdük, ülkede sorun yok’ diyorlar. Bir halkın iradesini gasp ederek ve onların yerine kayyum atamakla mı Kürt sorununu çözdünüz? Figen Yüksekdağ’ı, Selahattin Demirtaş’ı tutuklayarak mı Kürt sorununu çözüyorsunuz? Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi, dilini, kültürünü, kimliğini tanımayarak mı bu sorunu çözüyorsunuz?” diye sordu.

 ‘GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORUZ’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, 27 Eylül’de açıkladıkları deklarasyonun ardından halk buluşmalarının ilkini yaptıklarını söyleyerek, “HDP’nin yarattığı umudu ve cesareti görmek istemeyenler, engellemeye çalışanlar, gelsinler bu meydanlara baksınlar ve kararlarını versinler. Onlara inat HDP büyümeye devam edecek. HDP, genişlemeye, milyonların partisi olmaya ve demokratik siyasete yön vermeye devam edecek. Onlar bizi durdurmaya çalışıyorlar. Yürüdüğümüz yol doğru olduğu için önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Gittiğimiz yolda asla tökezlemeyeceğiz, durmayacağız ve kararlılığımızı yitirmeyeceğiz. Bu da onlara dert olsun. HDP bu yıl 9’uncu yıla girdi. Kurulduğu günden beri her gün engelleme, baskı, anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya kalan bir partiyiz ama asla çökmedik, boyun eğmedik. Bundan sonra da asla diz çökmeyeceğiz. HDP gümbür gümbür geliyor” diye konuştu.  

‘HESABINI SORACAĞIZ’

HDP’nin şuan demokratik bir muhalefet yürüttüğünü ancak ileriki süreçlerde demokratik iktidarın bir parçası olacağını ifade eden Buldan, şöyle devam etti:

“Biz bu yola büyük bedeller ve emekler vererek geldik. Kadınlar, annelerimiz ve halkımız emek verdi ve bedeller verdi. Bu ödediğimiz bedellerin mutlaka bir karşılığı olacaktır. HDP, seçimlerde bu ülkeyi yönetecek bir parti olacaktır. Bu ülkeye yönetenler büyük zulümler yaptılar.  Sarayın penceresinden her şey güllük gülistanlık görebilir hata o sarayın penceresinden bakanlar yaşanan sefaleti, işsizliği göremezler. Bunlar Ağrı halkının yaşadıklarını asla göremez ve bilemezler. İşçiyi, emekçiyi, açlığa, yoksulluğa ve fakirliğe mecbur edenlerin elbette verecekleri hesabı var. Bu hesabı halkımız sandıklarda soracaktır. Bunlar, hak ihlallerini, insan kaçırmayı, tutuklamayı kendilerine bir yol edindiler. Bu ülkede adalet, demokrasi kırıntısı kalmadı, gençlerin geleceğini çaldılar, kadınlar için sokakları güvenli olmaktan çıkardılar. Bu nedenle tüm halkımızın da AKP iktidarında soracağı hesap sandıkta olacaktır.”

SAVAŞ POLİTİKALARI

İktidarın savaş politikalarını barışın önüne koyduğunu ifade eden Buldan şöyle devam etti:

“Şuan ekonomik, sosyal ve siyasi krizler yaşanıyor. Türkiye halkları savaş istemiyor, kaynaklarının barışa yatırılmasını istiyor. Savaş politikalarının barış politikalarının önüne konulmasını rıza göstermiyor. Şimdi de Suriye’ye gitmek için yol aramaya başladılar. Bu ülkeyi savaş politikalarıyla düzlüğe çıkaramazsınız. Krizlerin bitmesi için savaş politikalarını bitirmeniz gerekiyor. Bundan başka bir alternatif yok. Her gün TV kanallarını çıkıp yalan söyleyerek halkı kandıracaklarını zan ediyorlar. Halkların yalanlara artık karnı tok. Sizin yalanlarınız ne anlamada geldiğini halk biliyor. ‘Kürt sorunu çözdük, ülkede sorun yok’ diyorlar. Bir halkın iradesini gasp ederek ve onların yerine kayyum atamakla mı Kürt sorununu çözdünüz? Figen Yüksekdağ’ı, Selahattin Demirtaş’ı tutuklayarak mı Kürt sorununu çözüyorsunuz? Kürt çocuklarını panzerle ezerek mi, dilini, kültürünü, kimliğini tanımayarak mı bu sorunu çözüyorsunuz?”

HDP’NİN DEKLORASYONU

Yayınladıkları deklarasyonun iyi bir karşılık bulduğunu ifade eden Buldan son olarak şunları söyledi:

“Bir deklarasyon, tutum belgesi yayınladık ve iyi bir karşılık buldu. Birçok kesimden bu belgenin Türkiye’nin yol haritası olduğuna dair açıklamalar geldi. Bu belge, Türkiye’deki tüm kriz ve kaosların önüne geçecek bir belgedir. Kendisine insanın diyen herkese, vicdanı olan tüm muhaliflere, kanaat önderlerine, sivil toplum örgütlerine, kadın hareketlerine, gençlere ve tüm kesimlere çağrımızdır: gelin el ele, omuz omuza vererek, tutum belgesini esas alarak, Türkiye’nin demokrasi, barış, özgürlük ihtiyacına sahip çıkalım. Kapımız herkese açıktır. Muhalefette olan tüm partilere kapımız açıktır. Muhalefet birlik olursa AKP hükümetinin bir daha iktidara gelmesini engelleyebiliriz. HDP böyle bir yoldadır. HDP, bugün tüm birleşenleriyle birlikte daha da büyüyüp, genişlemenin, iktidara gitmenin yol ve yöntemlerini bulacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak olan HDP’nin yol haritasıdır.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı