HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet Fransa Ulusal Meclisi’ndeki siyasi partilerle bir araya geldi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ve Hakkari Milletvekili Sait Dede'den oluşan heyetin Fransa’da temasları sürüyor. Buldan ve beraberindeki heyet, Fransa Ulusal Meclisi'ndeki siyasi gruplarla görüşmeler gerçekleştirdi.

HDP Basın Büro tarafından Buldan’ın temasları duyuruldu.

Eş Genel Başkan Buldan ve beraberindeki heyet Fransa Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Olivier Faure ve partinin ulusal sekreteri Dylan Boutiflat ile yapılan ilk görüşmeden sonrası Fransa Komünist Partisi’nden Parlamento Başkan Yardımcısı Pierre Laurent, Komünist Parti Grup Başkanı André Chassaigne, Senatör Pierre Dharreville ve Komünist Parti Dış İlişkiler sorumlularından Pascal Torre ile bir araya geldi.

TÜRKİYE -FRANSA İLİŞKİLERİ KONUŞULDU

HDP heyetinin öğleden sonra Fransa Sol Parti ile Boyun Eğmeyen Fransa Parlamento Grubu ile görüştü. Boyun Eğmeyen Fransa Grubu’nun önde gelen isimlerinden ve Fransa Cumhurbaşkanı adayı olan Jean-Luc Melenchon, Boyun Eğmeyen Fransa Grubu Başkan Vekili Éric Coquerel ve Milletvekili Mathilde PanotSol, Parti Başkanı Jean-Christophe Sellin ile kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmelerde Türkiye’de ve bölgedeki siyasal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulurken aynı zamanda Fransa-Türkiye ilişkileri konuşulduğu kaydedildi.

HDP heyetinin temasları yarın da devam edecek.

Kaynak: MA