Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Kadın Meclisi, siyasal gelişmeleri değerlendirmek ve yeni dönem çalışmalarını planlamak için parti genel merkezinde bir araya geldi.

Toplantıya katılarak konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'ne açılan kapatma davası hakkında konuşan Buldan, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dikkat çekti.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKILDIĞINDAN BU YANA 278 KADIN KATLEDİLDİ’

Müzzeyen Yüce'nin Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine bağlı olarak gelişen kadına yönelik şiddetin her gün tırmandığını ifade eden Buldan, “Günde en az 4 kadının erkek şiddetiyle katledildiği ülkemizde, İstanbul Sözleşmesinden çıkıldığı günden bugüne 278 kadın katledilmiş, 235 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Bu tablo ne bir kaza ne bir salgın hastalığı istatistiği ne de toplu savaş katliamıdır. Bu tablo AKP-MHP erkek blokunun kadınlar için ortaya koyduğu felaket tablosudur” dedi.

‘KAPATMA DAVALARI KADIN MÜCADELESİNE SALDIRIDIR’

Buldan, “Bunun yanı sıra bu karanlık tabloyu hakim kılmak adına biz kadınlara karşı topyekün bir saldırı içerisindedirler” diyerek şöyle konuştu:

“Binlerce kadın arkadaşımız, kadın mücadelesi nedeniyle tutuklanmakta ve her gün yargılanmaktadır. Bakınız son üç ay içerisinde sadece Diyarbakır’da 200 kadın soruşturma ve kovuşturma geçirdi. Şimdi de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformuna kapatma davası açtılar. Bu davalar kadın mücadelesine saldırıdır, bütün kadınları hedef alma operasyonlarıdır. Buradan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformuna dayanışma duygularımızı gönderiyorum. Hep birlikte karşı tavrımızı güçlü bir biçimde ortaya koymaya devam edeceğiz.”

Buldan, konuşmasının devamında şu başlıklara dikkat çekti:

AYSEL TUĞLUK VE HASTA MAHPUSLARA YAPILAN BİLİNÇLİ DÜŞMANLIKTIR

Hafızasını günbegün yitiren Aysel ve diğer ağır hasta mahpuslar için dünyanın dört bir yanından yapılan çağrılara bu kadar sağır kalınması bilinçli bir düşmanlık politikasıdır, kadın düşmanlığı ve Kürt düşmanlığıdır. Bunun farkındayız. Fakat biz düşmanlık siyaseti yürütmüyoruz. Biz, hakikat ve adalet mücadelesi yürütüyoruz. Bizlere, halkımıza, kadınlara ve tutuklulara yönelik yürütülen bu düşmanca politika elbette gerçek adalet karşısında ve insanlık vicdanında hesap verecektir. Bu politikanın sahipleri, karar alıcıları, uygulayıcıları yaptıkları hukuksuzluklarla, insanlık suçlarıyla mutlaka yüzleşecektir.

BU ÜLKEYE ADALETİ KADINLAR GETİRECEK

Buradan tekrar dile getirmek isterim. Ortak acımız, ortak derdimiz ortak mücadelemizdir bizim. Pınar Gültekin’in duruşmasına giderek Pınar’ın annesi ile mücadele ortaklığı kuran Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz’ın mücadelesi, Gülistan Doku’nun bulunması için, İpek Er’in katilinin cezalandırılması için, Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için, Emine Şenyaşar’ın adalete kavuşması için ortak çığlıkta buluşan kadınlar bu ülkeye, bu topraklara adaleti mutlaka getirecektir. Bu coğrafyanın çölleştirilen topraklarına biz kadınlar can vereceğiz, yaşam vereceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİ ÇÖZÜMÜN ADRESİDİR

Bunu anlamak için Macaristan’da olanlara ya da hiçbir dünya örneğine bakmaya ihtiyacımız yoktur. Kendi tarihimize ve sonuçlarına bakmamız, kendi gerçekliğimizi iyi anlamamız gerekir. Buradan gerekli dersleri almamız gerekiyor, doğru tutumu takınmamız için bu yeterlidir. Tarih, HDP olarak ortaya koyduğumuz gerçeklerin hem şahidi hem ispatıdır. HDP ve kadınların öncülüğünde geliştirdiğimiz Üçüncü Yol siyaseti, Demokrasi İttifakı bu tarihsel görevde sağlam ve güçlü bir iradeye sahiptir. Çözümün en güçlü adresidir aynı zamanda. Dolayısıyla ülkenin tüm sorunları çözülecekse, yeni bir gelecek kurulacaksa, demokratik bir sistem inşa edilecekse bu ancak HDP’yle, HDP’nin fikriyatıyla ve Üçüncü Yol siyasetiyle, kadınların ve gençlerin güçlü katılımıyla mutlaka gerçekleşecektir. Gelecek HDP’yle mümkündür. HDP geleceğin de demokrasinin de barışın da kadın özgürlüğünün de teminatıdır ve tek adresidir.

‘DAVA DERNEKLER MASASI ŞİKÂYETİYLE SAVCILIK TARAFINDAN AÇILDI’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, davanın İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine savcılık makamı tarafından açıldığını söyledi.

Dava konusunun “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek” olarak ifade edildiğini belirten Ataselim, “Valilik adına dernekler müdürlüğü şikâyetçi oluyor ve savcılık dava açıyor. Kadın cinayetlerini durdurmakla sorumlu olan bütün merciler bizi durdurmak için harekete geçmiş durumda. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak öldürülen kadınların aileleri ile birlikte 2010 yılında bu derneği kurduk. Dernekler il müdürlüğü, mesnetsiz, içi boş başvuruları, şikâyetleri dikkate alıyor ve şikâyette bulunuyor. Kanuna ve ahlaka aykırı olduğumuza kanaat getirmişler. Ama biz pes etmeyiz. Dün de buradaydık, yarın da burada olacağız” dedi.