Periyodik bakım, yıllık olarak veya belirli bir kilometre kadar yol kat ettikten sonra araçların yaptırılması zorunlu tutulan bakımıdır. Periyodik bakımda tüm araç yakından detaylı bir şekilde incelenir. Bu inceleme ardından gerekirse bazı parçalar değişir veya yeni ayarlamalar yapılır. Aracınızı güvenli bir şekilde kullanmanız veya olası birçok kazanın önüne geçmeniz periyodik bakım sayesinde mümkündür.

Aracınızda oluşmaya başlayan bir hasarın erken tespiti ve hasara müdahalede bulunulması aracınızın kullanım süresini arttırır. Gerekli ayarlamalar veya oto yedek parça değişiklikleri ile aracın performansı arttırılabilir. Özellikle uzun yol öncesinde periyodik bakım süresi gelmiş araçlar mutlaka bakıma götürülmelidir. Aksatılan bakımlara bağlı olarak pek çok trafik kazası meydana gelmektedir.

Araç Bakımları

Araç bakımları iki ana başlığa ayrılır. Bunlardan biri bahsettiğimiz periyodik bakımken bir diğeri ise ağır bakımdır. Periyodik bakımlar ağır işçilik gerektirmeyen uygulamaları içerir. Bu bakımlarda aracın filtre, yağ, vb. gibi kısımları detaylı incelenir. Ağır bakımlar ise adı üstünde daha kapsamlı işçilik gerektiren bakımlardır. Bu bakımlarda çok fren, balata değişimi gibi ağır işçilik gerektiren işlemler uygulanır.

Periyodik Bakımın Avantajları

Arabalar kullandıkça deforme olabilen araçlardır. Buna bağlı olarak herhangi bir darbe almamasına rağmen aracın bazı kısımlarında teknik aksaklıklar meydana gelebilir. Periyodik bakımlar ile bu aksaklıklar giderilir. Kimi zaman parça değişimleri kimi zamansa basit ayarlamalar ile aracınızın tam verimle çalışmaya devam etmesi sağlanır. Aracın periyodik bakımının çeşitli avantajları bulunmaktadır;

Aracınızın oluşabilecek olası hasarlarının önüne geçebilir. Bu sayede bir süre sonra daha büyük hasarların oluşumu ve oluşabilecek yüksek maliyetler engellenebilir.

Aracınızı yasalara uygun kılar. Periyodik bakım zorunlu tutulan bir bakımdır. Bakım yaptırılmayan araçlara yüksek miktarda para cezası uygulanır.

Daha güvenli bir sürüş sağlar. Aracınızın parçalarının denetlenmiş olması teknik aksaklıkların oluşum riskini minimize eder.

Aracınızın performansını arttırır. Aracınızla daha keyifli bir sürüş keyfi yaşarken yakacağınız yakıt miktarının gerektiği kadar olması sağlanır.

Periyodik bakım sayesinde oluşabilecek sorun başından tespit edilir demiştik. Bu tespit aynı zamanda aracınızın başka aksanlarının da deforme olmasının önüne geçebilir. Bu sayede aracınızın kullanım ömrünü uzatır.

Aracınızı elden çıkarmak istediğinizde parçalarının orijinal ve sağlam olması büyük önem taşır. Düzenli yapılan periyodik bakımlar sayesinde aracın tüm orijinal parçalarının doğru bir şekilde çalışması ve buna bağlı olarak uzun süreli kullanılması sağlanır. Bu sayede parçalar korunurken aracınızın değerinin düşmesinin önüne geçilir.