AK Parti eski Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve iş insanı Ethem Sancak, Marmara Üniversitesi'ndeki bir panelde yaptığı konuşmasında, AK Parti'nin ABD desteği ile iktidara geldiğini söyledi. Sancak, kesin ihraç talebiyle partisinin disiplin kuruluna sevk edildi.  

Sancak, gelişmelerin ardından ''Amerikan desteği ile iktidara geldik'' sözlerini sarf etmediğini öne sürdü. Yaptığı konuşmanın ses kaydı yayınlanan Sancak, tartışmaların ardından partisinden istifa etti.  

'TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN SÖYLEMLER'

Ethem Sancak'a destek ise Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'ten geldi. Doğu Perinçek, Sputnik Radyo’da Ali Çağatay’a yaptığı açıklamada, Sancak'ın "açık yürekli davrandığını" savunarak; "Çatır çatır fikirlerini söyledi. Mensubu olduğu partinin de kulak vermesi gereken fikirler söyledi. Şahsi menfaatler peşinde yürümüyor, şahsi menfaatlere teslim olsa susması gerekir. Bugün Ethem Sancak’ın söyledikleri Türkiye’nin ihtiyacı olan söylemler. Bence AK Parti için çok büyük bir yanlış ve çok büyük bir kerdoğan,ayıp. Ben Sayın Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam Ethem Sancak’ı alırım en baş köşeye oturturum. En baş köşeye bakın, üçüncü değil. Çünkü Sayın Tayyip Erdoğan’ı, AK Partiyi kurtaracak olan fikirler bugün Sayın Ethem Sancak’ta olan fikirlerdir" diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANI'NIN YERİNDE OLSAM SÖYLEDİKLERİNE KULAK VERİRİM'

Perinçek açıklamasının devamında, ''Kamuoyunda farklı bir Ethem Sancak imajı çizilmeye çalışılıyor. Ethem Sancak benim yakın arkadaşımdır. Çok güvendiğim karakterli bir insandır. Çok değerli bir entelektüeldir. Yani Türkiye’nin Ukrayna savaşında Rusya’yla birlikte hareket etmesi konusunda çok net konuştu. Çin dostluğunu hep vurguladı. Türkiye’nin için girdiği süreci çok iyi anlayan yorumlayan bir siyasetçi, aydın ve iş adamı. Ve burada da son derece düz gitti. Bir takım ince hesapların dışında fikirlerini gümbür gümbür ifade ediyor. Ben Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam Ethem Sancak’ın söylediklerine kulak veririm ve hatta onunla yakın iş birliği içinde olurum. Zaten yakın arkadaşlıkları da var. Onu dinlerim ondan yararlanmaya çalışırım'' ifadelerini kullandı.  

'TÜRKİYE AMERİKA TARAFINDAN ERKEN SEÇİME GÖTÜRÜLDÜ'

Ethem Sancak’ın "AK Parti Amerika sayesinde iktidara geldi’" sözleri sorulması üzerine Perinçek, "O bir gerçek. 1996 yılında Rand Corporaion raporu var. Orada diyorlar ki Tayyip Erdoğan Başbakan olacak. Abdullah Gül Dışişleri Bakanı olacak. Hatta biz onu o zaman yayınladık. Orada da belirttim. Bu bir gerçek, yani 2002 yılında Türkiye Amerika tarafından erken seçime götürüldü. Ve AK Parti hükümete getirildi. Ama devamı var, Sayın Ethem Sancak diyor ki 'Evet bizi Amerika başa getirdi ama biz en sonunda Amerika’ya kafa tutmaya başladık. Çünkü Türkiye’nin bu gerçeği bunu gerektirdi' Bence bu ikinci söylediği daha önemli. Yani Amerika’yla birlikte iktidara geldik ama biz Amerika’ya bugün AK Parti olarak kafa tutuyoruz, direniyoruz, mücadele ediyoruz diyor ve doğru olan budur" dedi.