Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları Nusret Senem ve Mehmet Cengiz'in, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı iddiasıyla yargılanan eski subaylara açılan FETÖ davalarında avukatlık yaptığı ortaya çıktı.

Senem ve Cengiz'in FETÖ davalarında avukatlık yaptığına ilişkin iddiayı, Ergenekon davası döneminde birlikte sanık müdafiiliği yaptıkları avukat Vural Ergül ortaya attı. Senem, iddiayı doğruladı ve "Uygun gördüğümüz dosyaları alıyoruz" dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, Vatan Partili avukatların FETÖ davalarında dosya almalarının FETÖ'yle mücadelenin bir parçası olduğunu savundu.

İDDİAYI AVUKAT VURAL ERGÜL ORTAYA ATTI

Ergenekon davasında sanık avukatlığı yapan avukat Vural Ergül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Vatan Partisi'nin hukukçu iki genel başkan yardımcısı Nusret Senem ve Mehmet Cengiz'in, FETÖ davalarında avukatlık yaptığı iddiasını gündeme getirdi.

"HER TÜRLÜ MAĞDURİYETE UĞRADIĞINI SÖYLEYEN KİŞİYE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIK"

Independent Türçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Nusret Senem, söz konusu iddiayla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Her türlü mağduriyete uğradığını söyleyen kişiye yardımcı olmaya çalıştık. Ben FETÖ Çatı davasında ve Genelkurmay Çatı davasında Doğu Perinçek adına müdahil vekiliyim. Birkaç tane de sanığın müdafiliğini yapıyoruz. Bir tanesi partimizin üyesi bir arkadaşımızın kardeşi. Bir tanesi de parti üyemizin oğlu. Bunlarla ilgili araştırmalar yaptık. Bu davaları gelişi güzel almıyoruz. Aldıklarımızdan biri, 15 Temmuz gecesi emrindeki ZPT ile FETÖ'cülerin helikopterine ateş açıp uzaklaştıran ve bariyerleri yıkıp polise teslim olan bir üsteğmen. Böyle bariz olaylar dolayısıyla, mağdur olan bir kaç arkadaşımızın avukatlığını yapıyoruz."

"ÖNÜME GELEN HER DAVAYI ALMIYORUM"

Konunun istismar edildiğini savunan Senem, "Benim partideki görevim dolayısıyla önümüze gelen binlerce kişi oluyor. Gerekli makamlara, gerekli başvuruları yapıyoruz" derken, "Avukat, sanığın ne olduğuna bakmaz ama ben FETÖ'yle mücadeleyi bir bütün olarak yürüten insanlardan biriyim. Benim kitaplarım FETÖ Çatı Davası ve Genelkurmay Çatı Davası'nda referans gösterildi. Bu yüzden önüme gelen her davayı almıyorum" ifadelerini de kullandı.

"GENEL BAŞKANIMIZIN EMRİYLE, MAĞDUR OLDUĞUNA İNANDIĞIMIZ KİŞİLERİN DAVALARINDA GÖREV ALIYORUZ"

Partinin ve kendisinin bilgisi dışında Vatan Partili avukatların FETÖ davası almadığını ifade eden Senem, "Araştırıyoruz, uygunsa alıyoruz. Bu, partimizin politikasının gereğidir" dedi.

"Genel Başkanımız Doğu Perinçek'in emriyle, mağdur olduğuna inandığımız kişilerin davalarında görev alıyoruz" diyerek sözlerine devam eden avukat Senem, mağduriyetlerde sanık müdafiliği yapmalarının da FETÖ'yle mücadelenin bir parçası olarak gördüklerini de belirtti.

"İTİRAFÇI OLURSAN DAVANA BAKARIZ' DEDİĞİMİZ BİRKAÇ KİŞİNİN AVUKATLIĞINI YAPMIŞIZDIR"

"İtirafçı olanların ya da bizim ikna ettiğimiz ve 'İtirafçı olursan davana bakarız' dediğimiz bir kaç kişinin avukatlığını yapmışızdır" diyen Senem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kara, deniz ve havacı yaverlerinin tahliye edilmesine de değindi:

"Yaverler örgütü diye bir şey yok. Başyaver darbenin karargahındaydı ama diğer yaverlerin 15 Temmuz'la bağlantısı yoktu. Tamamen, algıya kurban gittiler. Kendilerini anlatana kadar 4 yıl geçti. Tahliyelerine sosyal medyada yazılıp çizilenler nedeniyle savcılık itiraz etti. Ama mahkeme itirazı kabul etmedi."

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Nusret Senem ve Mehmet Cengiz ne yapıyorsa doğru yapıyor. Biz FETÖ'yle 50 yıl savaşıp onları yere vurduk, onları mahvettik. Yaptıkları iş de FETÖ'yle mücadelenin bir parçasıdır."