PEN İnternational, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir mesaj yayınladı. PEN, yayınladığı mesajında Gulgeş Deryaspi ve Meral Şimşek’in düşünceleri nedeniyle maruz kaldıkları baskıları hatırlatarak, tüm üyelerine Meral Şimşek ve Gulgeş Deryaspi için harekete geçme çağrısı yaptı.

PEN International İcra Direktörü Romana Cacchioli imzasıyla yayınlanan mesajda 2018’de sansür, kovuşturma, tutuklama, taciz veya şiddet yoluyla dünya çapında kadınların susturulmasına karşı mücadele ederek ve bunları ortadan kaldırarak ifade özgürlüğünü korumayı amaçlayan bir dizi ilkeden oluşan Kadın Manifestosu'nu ortaya koyduğunu, manifestonun hem PEN Merkezleri hem de diğer kuruluşlar için kadınların eğitim, yayın ve edebiyat alanındaki haklarını korumak için önemli bir etken olduğu vurgulandı.

Öte yandan PEN International, “2022 Dünya Kadınlar Günü'nde, ifade özgürlüğü haklarını barışçıl bir şekilde kullandıkları için zulme uğrayan iki kadının Gulgeş Deryaspi ve Meral Şimşek’in durumunu vurgulayarak ve üyelerini harekete geçmeye çağırarak Manifesto'yu inşa ediyor. Bugün, Dünya Kadınlar Günü'nde dünya çapında kadın yazarların devam eden başarılarını kutluyoruz. Yine de Kürt yazarlar Gülgeş Deryaspî ve Meral Şimşek gibi yazıları nedeniyle Türkiye'de uzun hapis cezalarıyla karşı karşıya kalan pek çok kadın susturulmaya devam ediyor. Bu önemli günde, düşüncelerimiz aynı zamanda tüm savaş mağdurları ve çatışma durumlarında mahsur kalan tüm kadınlarla birlikte. PEN Topluluğu onların yanındadır” denildi.