Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "19 yıldır Türkiye'yi yönetemeyen, uçurumun kenarına getiren bu AKP'den de 19 yıldır umut olamayan muhalefetten de toptan kurtulmamız lazım" dedi.

Balıkesir'in Havran ilçesinde dün parti binasının açılışında yaptığı konuşmada, iktidarın ekonomi politikasını eleştiren İnce, dolar ve euronun yükseldiğini hatırlatarak, "Memleket kötü yönetiliyor, muhalefet de umut olamıyor. O zaman bizim yapmamız gereken bir iş var. Toptan temizlik yapmalıyız, toptan. İktidarı da muhalefeti de hepsini birden göndermeliyiz, ancak böyle düze çıkarız biz" diye konuştu.

'PEKEKE DİYENİ İSTEMEYECEKSİN'

Muharrem İnce, emeklilerin ve çalışanların maaşları ile asgari ücretin istenen düzeyde olmadığını belirterek, şöyle devam etti: "19 yıldır Türkiye'yi yönetemeyen, uçurumun kenarına getiren bu AKP'den de 19 yıldır umut olamayan muhalefetten de toptan kurtulmamız lazım. İşte bakın önünüze, yepyeni bir seçenek, Memleket Partisi. Bizim 6 ana ilkemiz var: Bizim partimizde Atatürk'e laf edemezsin. Doğaya ve çevreye saygı göstereceksin. Kadına şiddet ve çocuk istismarını yüksek sesle kınayacaksın. Ranta, siyasetten rant elde etmeye karşı çıkacaksın. Terörün her türlüsünü kınayacaksın. 'Pekeke' diyeni istemeyeceksin kardeşim, 'Pekaka' terör örgütü. Bu kadar. İnsanlar arasında ayrımcılık yapmayacaksın, ırk, din, dil, cinsiyet, bu tartışmalara girmeyeceksin. Bizim ilkelerimiz bunlar, sloganımız da MAVİ; memleket, adalet, vicdan, iş. Biz meydanlarda kavga etmeyeceğiz. Biz diyeceğiz ki tencere, mutfak, tarla, mazot, gübre, yurt. Bunları konuşacağız. Tencerede et mi kaynar dert mi kaynar, tencerede aş mı pişer taş mı pişer, biz bunları konuşacağız. Onun için yollardayız. Karış karış memleketi gezeceğiz. Daha yeni bir parti. Hele bir yaz aylarını görelim bakalım. Birinci parti olacağız."

HDP SORUSUNA TEPKİ

İlçede ayrıca esnaf ziyaretlerinde bulunan İnce, bir yerel gazetecinin "İktidarı değiştirmek için HDP ile beraber olur musunuz?" sorusu üzerine İnce, "Terörü kınamak şartıyla 6 ilkemi saydım. Bu 6 ilkeye kim uyarsa onlar ile iş birliği yaparız" dedi. Gazetecinin "Yani HDP ile de yaparız diyorsunuz" sözlerine tepki gösteren İnce, "Arkadaşım bak. Bir şey söyleyeyim mi? Bana bu Ali Cengiz oyunlarını yapma. Ben ne söylediğimi biliyorum. Ben sana HDP ile iş birliği yaparız dedim mi? Gazetecilik yapacaksan yap. Bana böyle Ali Cengiz oyunu yapma. Ben sana HDP ile iş birliği yaparız dedim mi demedim mi? Demedim. Bak 6 ilke saydım. 'PKK terör örgütü' diyen herkesle iş birliği yaparım, demiyorsa yapmam. Aldın mı cevabını" diye konuştu.