Ömer İbrahimoğlu / Demokrat Haber

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Öztaş Çorap fabrikasında üretim durdu. Dün maaşları yatan işçiler, zamları az buldu. Deriteks Sendikası öncülüğünde dün akşam itibariyle işçiler üretimi durdurduklarını duyurdu. Bu açıklamanın ardından Öztaş Çorap fabrikasının yönetimi Kod 49’u (İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi) gerekçe göstererek, 45 işçiyi işten çıkardı. Fabrikada 400’den fazla işçi bulunuyor. İşten çıkarılan işçilerin fabrika önündeki bekleyişleri sürüyor. İşten çıkarılmayan diğer işçiler ise fabrikaya girip makinelerinin başında bekliyor.

İşçiler, Öztaş Çorap’ın birden fazla büyük firmayla çalıştığını ve ihracat yaptığını söylüyor. “Bize de insanca yaşanacak bir zam vermeli”, “buraya getirdikleri polislerle bizi zorla fabrikadan çıkartmaya çalışıyorlar”, diyorlar.

Deriteks Sendikası Örgütlenme Uzmanı Veysel Arslan fabrika önünde yaptığı açıklamada: “Çorap işçilerinin ceplerinde enflasyon artışı, faturaların artması, market alışverişlerinin iki katına çıkması, kira artışları nedeniyle para kalmıyor” diye konuştu.

“Bizim lüks taleplerimiz yok” diyen Arslan, “biz gerçek anlamda insani bir ücret talep ediyoruz”, ifadelerini kullandı.

3-7

Öztaş Çorap fabrikası önünde bekleyen işçilere bugün Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay da destek ziyaretinde bulundu. Atay, “Biz parti olarak her zaman her yerde siz işçilerin yanında olacağız”, açıklamasında bulundu.