CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Aksaray İl Danışma Kurulu toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Üretici fiyatlarında 237 ayın, 19 yılın zirvesindeyiz. Tüketici fiyatlarında 322 ayın, 27 yılın zirvesindeyiz. Toptan eşya fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde olduğu dönemde başbakan Tansu Çiller’di. Tansu Çiller’in yüzde 105’lik enflasyonuna şimdi geldik. Diyorlar ki ‘Biz Tansu Çiller’le de ittifak olacağız’… Tansu Çiller-Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ittifakı hayırlı olsun" dedi.

Özgür Özel, CHP Aksaray İl Danışma Kurulu toplantısında konuştu:

“YENİ ANAYASAYI ERDOĞAN İÇİN DEĞİL HER DOĞAN İÇİN YAPACAĞIZ”

Bugün bir partinin genel başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı olabildiği için, elindeki aynı kalemle sabahleyin kaymakam, öğleden sonra ilçe başkanı atadığı için; sabahleyin Aksaray’a vali, öğleden sonra il başkanı atadığı için, hepimizin vergileriyle maaşları ödenen TRT bir partinin televizyonu olarak konuştuğu için, Atatürk’ün kurtuluş savaşında kurduğu Anadolu Ajansı bir kişinin reklam ve tanıtım ajansı gibi çalıştığı için bugün insanlar cumhurbaşkanlığının tarafsızlığına da cumhurbaşkanın kendisini temsil ettiğine toplumun önemli bir kısmı inanmıyor.

Tarafsız olmadığını görüyor. Her gün televizyonlarda onun diğer siyasi partilere, rakiplerine, başkanlarına ve hatta üyelerine ‘zihniyet’ diyerek hakaret ettiğini görüyor. O yüzden ilk iş, bir anayasa yapıp; anayasa ki bir toplumsal mutabakat metnidir, onu Erdoğan için değil her doğan için yapacağız. Bundan sonra doğacak olan her çocuk için yapacağız.

CHP, 84 milyonu kucaklayacak, polemiklerin tarafı değil bayrak gibi devletin ortak değeri olacak. Gerçekten tarafsız ve gerçekten kutuplaştırma yerine kucaklaştırmayı, şeytanlaştırma yerine kardeşleştirmeyi, ötekileştirme yerine ötekinin hakkını savunmayı bilen birini cumhurbaşkanı seçmek zorundayız.

“İKTİDARA GELİNCE KİMSENİN ELE GEÇİREMEYECEĞİ YARGIYI NASIL KURACAĞIZ DİYE BAKACAĞIZ”

En önemli sorunumuz yargı. Kimse yargıya güvenmiyor. Türkiye’de yargıya güven yüzde 20’nin altına indi. Gerçekten yargıya yolu düşüp de yargının adalet dağıtacağına inanan kimse kalmadı. Böyle olunca, iktidara gelince yargıyı nasıl ele geçireceğiz diye değil, ama kimsenin ele geçiremeyeceği bir yargı düzenini, bir yüksek yargıyı nasıl kuracağız diye bakacağız. Cüppesinin olmayan düğmelerini ilikleyen yüksek yargıçlar değil, çay toplayarak göze giren değil adalet dağıtarak milletin gönlüne giren yargıçları nasıl yapacağız, onun için çalışıyoruz.

Devletin bankalarından verdikleri kredilerle bütün basın yayın kuruluşlarını televizyonları ya yandaşlara ya da dünürlere, akrabalara verdiler. Şimdi oradan 7 gün 24 saat bir şahsın propagandası yapılıyor. Kimsenin ele geçiremeyeceği, muhabirlerinin patrondan sendikayla korunacağı, patronların kamu ihalelerinden çıkar ilişkilerinden uzak tutulacağı bir basın kanunu üzerinde çalışıyoruz.  

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ YENİDEN HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Toplumsal barış diyerek Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle bu ülkede herkesin; Alevi’si, Sünni’si, tüm inançları birlikte kucaklayarak ve özellikle çocuk istismarı, kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine karşı en önemli olan İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden hayata geçirerek kadınlarımıza da toplumsal barışa da sahip çıkacağız. CHP, hangi siyasi görüşten olduğuna değil işini nasıl yaptığına bakarak ve kati şekilde sınavını kazanmış olan gençleri mülakatlarda elemek değil o mülakatları kaldırarak, mülakatın zorunlu olduğu çok nadir hallerde kamera kaydı olarak, kaydın birini de öğrenciye vererek, itiraz durumunda mahkeme yolunu açık tutarak liyakatli bir kamu yönetimi sistemini hayata geçirmenin hazırlıklarını yapmaktadır. Adil bir seçim yasasıyla milletin kendi vekilini seçeceği, çalışanın karşılık görüp çalışmayanın siyaset dışı kalacağı bir seçim yasası hazırlıyoruz.”

Siyasetin finansmanını, şeffaflığını, denetimini esas alan bir siyasi ahlak yasası üzerinde çalıştıklarını söyleyen Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siyasi ahlak yasası çıkarsa il ve ilçe başkanı bulamayız’ ifadesini hatırlatarak, yasa çıktığında CHP’de çalışamayacak, hesap veremeyecek hiç kimsenin olmadığını söyledi.

“BEŞLİ ÇETENİN HÜKÜMRANLIĞINI YIKACAĞIZ, BU MALLARI KAMULAŞTIRACAĞIZ”

 "200 kez değiştirdikleri Kamu İhale Kanunu’nu son kez değiştireceğiz. Yangın ve deprem gibi özel durumlar dışında Kamu İhale Kanunu dışında hiçbir ihaleyi bırakmayacağız.

Adaletli bir vergi düzeni için çalışıyoruz. Zenginden daha çok alan, durumu olmayanı kayıran, herkesin vergisini gücüne göre vereceği, bütçe hakkına saygılı, vatandaşın kendinden toplanan paraya ve o paranın nasıl harcanacağına rızasının olduğu, müdahale edebildiği bir vergi kanunu üzerine çalışıyoruz. Stratejik Planlama Kurumu’nu hemen kurup ülkenin kısa sürede doğru ölçeklerle yönetilmesini sağlayacağız… Ne köprü ne otoyol ne hastane ne havalimanı, bunları yıkmayacağız ama devletin ve milletin sırtına kene gibi yapışıp kanını emen o beşli çetenin hükümranlığını yıkacağız, bu malları kamulaştıracağız.

Belediyeler için ‘bizdense hizmet etsin, bizden değilse elini kolunu bağlayalım’ anlayışına karşı yeni bir belediyeler yerel yönetimler kanunu hazırlıyoruz. Bizden olsun olmasın belediyeleri yetkili ve etkili kılacağız.

“SURİYELİ MÜLTECİLERİ SURİYE’YE DAVULLA ZURNAYLA GÖNDERMEYE KARARLIYIZ”

Suriyeli mülteciler, Türkiye’nin en büyük sorunu. Sol ve sosyal demokrat bir parti olarak göçmenlere, mültecilere karşı olamayız. Ama göçmen yaratan politikacıların ve göçmen yaratan yanlış dış politikanın tam karşısındayız. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’yla Suriye’de barışı sağlayıp, Avrupa Birliği’nin elini taşın altına koyup herkesin ortak olacağı bir yöntemle Suriye’ye Suriyelileri, ite kaka değil davulla zurnayla göndermeye kararlıyız, inançlıyız.

“TANSU ÇİLLER-RECEP TAYYİP ERDOĞAN ENFLASYON İTTİFAKI HAYIRLI OLSUN”

Üretici fiyatlarında (ÜFE) 237 ayın, 19 yılın zirvesindeyiz. Tüketici fiyatlarında (TÜFE) 322 ayın, 27 yılın zirvesindeyiz. Toptan eşya fiyatlarının yüzde 100’ün üzerinde olduğu dönemde başbakan Tansu Çiller’di. Tansu Çiller’in yüzde 105’lik enflasyonuna şimdi geldik. Diyorlar ki ‘Biz Tansu Çiller’le de ittifak olacağız’. Devlet Bahçeli her iktidarında yüksek enflasyon yaşadı. Tansu Çiller-Recep Tayyip Erdoğan enflasyon ittifakı hayırlı olsun.

“GÖSTERECEĞİMİZ ADAY SEÇİMİ KESİN KAZANACAK BİR ADAY OLACAK”

 Bu seçimde, Aksaray’ın milletvekillerine ve ülkenin bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var. ‘Cumhurbaşkanı adayı kim olacak’ diye sıkça sorulan bir soru var. Hepimizin gönlünde yatan bir cumhurbaşkanı adayı var. Kararı ittifak verecek ama şundan emin olun ki göstereceğimiz cumhurbaşkanı, enine boyuna anketlerle ölçülerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. cumhurbaşkanı olacak. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Göstereceğimiz aday hem ittifakın tam desteğini hem de anketlerin de göstermesiyle seçimi kesin kazanacak bir aday olacak.”

Kaynak: ANKA