Mesud Barzani’nin Mayıs Devrimi’ne hitaben kaleme aldığı “Barzani ve Kürt Kurtuluş Hareketi” kitaplarının beşinci cildi başkent Erbil’de okuyucuyla buluştu.

Barzani; 1991-2002 yılları arasındaki olayları anlattığı kitabının 136. sayfasında, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Irak Kürdistan Bölgesi yöneticilerine Kürdistan Bölgesi’nin federal veya konfederal bir sistemle Türkiye’ye bağlanmasını önerdiğini ifade etti.Serbesi

Barzani kitabında, 1992 yılının Temmuz ayının sonunda ABD’ye giderken önce Diyarbakır’a, ardından İstanbul’a uğradığını ve burada eski Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüştüğünü yazdı.

Serbestiyet’in aktardığına göre, Barzani bu görüşmeyi şu ifadelerle anlatıyor:

“Görüşmemizde Özal çok önemli bir noktaya değindi ve bana belirttiklerini Mem Celal’e de söylemişti.  Şunu söylüyordu: ‘ABD’yi ziyaret ettiğinizde, Amerikalılara federal veya konfederal sistem ile ilgili görüş ve düşüncelerinin ne olduğunu bir sorun. Türkiye ile bir anlaşmaya varılabilir, Irak Kürdistanı Türkiye’ye bağlanabilir. Özellikle geçmişte Musul Vilayeti’nin Türkiye’den koparılması noktasında Türkiye’ye çok büyük haksızlık yapıldı’ dedi.”

Demirtaş'ın avukatlarından Davutoğlu'na tepki Demirtaş'ın avukatlarından Davutoğlu'na tepki

Barzani bu konunun kendisiyle çok açık bir şekilde tartışılmasını çok garipsediğini belirterek şunları yazdı: “Amerika Birleşik Devletleri’ne vardığımda Mem Celal ile konuyu konuştum. Mam Celal de bana şunu söyledi: ‘Evet, doğru, bu konuyu bana da açtı. Bu konuda kendi aramızda anlaşırsak, Amerikalılara da konuyu açabiliriz. En azından bu konuda Amerikalıların görüş ve düşüncelerini öğrenebiliriz.'”

Mesud Barzani kitabının 140. sayfasında konuyu Amerikalılarla görüştüklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Mem Celal’le birlikte Amerikalılara Türkiye’nin taleplerini ilettik. Bu konunun büyük bir sorun olduğunu ve kapsamlı bir takip ve araştırma gerektirdiğini belirttiler. Daha sonradan bize yanıtlarını ileteceklerini ifade ettiler. Fakat daha sonraki süreçlerde bize cevaplarını iletmediler. Bizde bir daha bu konuyu onlara açmadık.”